Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielicka nagroda kulturalna za 2022 rok. Dwie kategorie, trzech laureatów

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Nagrodą Kulturalną Wieliczki za 2022 rok uhonorowano Janusza Przepiórę i Maciej Ziobrę (za całokształt działalności) oraz Markowe Zaduszki Jazzowe Wieliczka 2022 (w kategorii wydarzenie kulturalne), których pomysłodawcą i organizatorem jest legendarny muzyk Marek Stryszowski
Nagrodą Kulturalną Wieliczki za 2022 rok uhonorowano Janusza Przepiórę i Maciej Ziobrę (za całokształt działalności) oraz Markowe Zaduszki Jazzowe Wieliczka 2022 (w kategorii wydarzenie kulturalne), których pomysłodawcą i organizatorem jest legendarny muzyk Marek Stryszowski materiały UMiG Wieliczka
Wyłoniono laureatów Nagrody Kulturalnej Burmistrza Wieliczki za 2022 rok. Wyróżnienia te są przyznawane od kilkunastu lat za osiągnięcia artystyczne i upowszechnianie kultury. Tym razem nagrodę za całokształt działalności artystycznej otrzymają Janusz Przepióra oraz Maciej Ziobro, a w kategorii wydarzenie kulturalne roku – Markowe Zaduszki Jazzowe, organizowane przez legendarnego muzyka, wieliczanina Marka Stryszowskiego.

Wielicka Nagroda Kulturalna jest przyznawana od 2006 roku. Ustanowiono ją dla inspirowania i promowania osiągnięć w sferze kultury. Wyróżnienie jest przyznawane w formie pieniężnej osobom, zespołom, instytucjom lub organizacjom, wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie dóbr kultury.

Laureatów nagrody wybiera kapituła konkursu spośród kandydatów zgłaszanych wcześniej (w formie wniosków) przez mieszkańców, organizacje, instytucje kultury itp. Od 16 lat każdego roku przyznawane są dwie lub trzy takie nagrody.

Tym razem uhonorowano Janusz Przepiórę i Maciej Ziobrę od blisko trzydziestu lat współpracujących z grupami artystycznymi działającymi w rejonie wielickim, oraz Markowe Zaduszki Jazzowe Wieliczka 2022, z udziałem mistrzów sceny jazzowej.

Zespoły regionalne z którymi współpracowali choreograf Janusz Przepióra oraz akompaniator i akordeonista Maciej Ziobro, trudno zliczyć. Współdziałali z Zespołem Pieśni i Tańca „Raciborsko” od 1993 roku, a więc niemal od początku jego istnienia, a wcześniej przez krótki czas z Krzysztofem Wesołowskim w grupie „Czerwone Maki”, mającym siedzibę w Czarnochowicach, oraz przez kilka lat z „Mietniowiakami”. Współpracowali z zespołami ze Śledziejowic, Kokotowa, Węgrzc Wielkich i Grabia, a także grupami spoza gminy Wieliczka, m.in. ze Skawiny.

- W 2007 roku rozpoczęli współpracę z nowo powstałymi grupami folklorystycznymi - Zespołem Pieśni i Tańca „Sułkowianie” z gminy gminy Wieliczka oraz z Zespołem Pieśni i Tańca Zagórzanie z gminy Niepołomice. Natomiast od 2014 roku aktywnie działają w ramach kolejnej nowej grupy regionalnej Ziemi Wielickiej - Zespole Pieśni i Tańca Pogórze Wielickie. Grupy te, prezentując się podczas różnorodnych występów, festiwali i przeglądów o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym, stanowią godną podziwu wizytówkę miasta i gminy Wieliczka. Ich bogaty repertuar i liczne osiągnięcia, to w znacznej mierze zasługa talentu Janusza Przepióry i Macieja Ziobro, ich zaangażowania i niestrudzonego wysiłku w pracy na rzecz prowadzonych grup artystycznych – podaje Urząd Miasta w Wieliczce.

Z kolei Markowe Zaduszki Jazzowe, zawdzięczają swoją nazwę człowiekowi - legendzie - wieliczaninowi Markowi Stryszowskiemu, wokaliście, saksofoniście, kompozytorowi, aranżerowi, jednemu z głównych członków kultowej formacji Laboratorium oraz liderowi własnych zespołów m. in. Little Egoists i Electric Shepherd, z którymi nadal z powodzeniem koncertuje. Marek Stryszowski był także przez lata prezesem Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego w Krakowie (od 1991 roku), organizatora Krakowskich Zaduszek Jazzowych, najstarszego festiwalu jazzowego w Europie.

„Markowe Zaduszki”, które odbyły się w listopadzie 2022 w Wielickim Centrum Kultury, nawiązywały do krakowskiego festiwalu. Wystąpili Janusz Grzywacz, Krzysztof Ścierański, Sławomir Berny, Seb Bernatowicz, Piotr Kosieradzki i oczywiście Marek Stryszowski, a koncert był wręcz magiczny.

Najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Polsce

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski