Wielicki Budżet Obywatelski. Rusza głosowanie. Do wyboru 53...

Wielicki Budżet Obywatelski. Rusza głosowanie. Do wyboru 53 projekty

Zdjęcie autora materiału
Jolanta Białek

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

W ramach BO 2018-2019 mieszkańcy chcą m.in. nowych placów zabaw

W ramach BO 2018-2019 mieszkańcy chcą m.in. nowych placów zabaw ©UMiG Wieliczka

Dziś rozpoczyna się głosowanie nad wnioskami złożonymi do Wielickiego Budżetu Obywatelskiego na lata 2018-2019. Ta część akcji potrwa do 14 września. Można wybierać spośród 53 propozycji. Pojawiły się kontrowersje związane z jednym z projektów odrzuconych przez komisję BO.
W ramach BO 2018-2019 mieszkańcy chcą m.in. nowych placów zabaw

W ramach BO 2018-2019 mieszkańcy chcą m.in. nowych placów zabaw ©UMiG Wieliczka

Budowa placów zabaw, chodników i świetlic. Urządzenie miejsc rekreacji, remonty ulic, wyznaczenie przejść dla pieszych. Takie m.in. pomysły mieszkańców znalazły się liście 53 projektów, które zakwalifikowano do publicznego głosowania w ramach Wielickiego Budżetu Obywatelskiego 2018-2019. W tej „puli” są 32 projekty lokalne (o wartości do 40 tys. zł, jest na to do rozdysponowania 760 tys. zł) oraz 21 dużych, ogólnogminnych (tu jest do podziału milion złotych).

Złożonych wniosków było więcej (58), ale zdaniem komisji weryfikującej projekty pięć z nich nie spełniało zapisów regulaminu BO. Propozycje budowy bezpiecznego miejsca zabaw dla dzieci oraz „parku spotkań mieszkańców” przepadły, ponieważ wnioski te nie były zgodne z planem zagospodarowania. Jeden z projektów odrzucono, bo nie było pod nim wymaganej ilości podpisów poparcia (15), zaś pomysł zainstalowania monitoringu wizyjnego komisja oceniła jako nieinwestycyjny.

Natomiast projekt mieszkańców os. Krzyszkowice, zakładający budowę centrum park&ride i parku linearnego przy ul. Kościuszki nie został zakwalifikowany pod głosowanie, bo jak napisano w uzasadnieniu - „ze względu na charakter zadania nie jest możliwa jego realizacja w ciągu jednego roku budżetowego; realizacja zadania narusza prawa osób trzecich”.

Mieszkańcy, którzy proponowali wykonanie centrum przesiadkowego (o wartości 885 tys. zł) na zaniedbanym terenie, gdzie znajdują się m.in. ogródki działkowe (obszar pomiędzy Lidlem, a obiektami Wieliczanki), są taką oceną ich wniosku rozgoryczeni. Uważają, że park&ride można wykonać w rok, oraz że gmina mogłaby dość szybko uporządkować kwestie własnościowe tego terenu. - Trzeba tylko chcieć, a tego tu zabrakło. A w konsekwencji ludzie nie dostaną nawet możliwości wypowiedzenia się w formie głosowania, co myślą o tym projekcie - mówią z żalem pomysłodawcy park&ride.

Z kolei Magdalena Golonka z wielickiego magistratu twierdzi, że o odrzuceniu tego pomysłu zadecydowało głównie to, że gmina nie dysponuje obecnie prawami do terenu, gdzie proponowano park&ride. - Część tego obszaru jest wydzierżawiona, niektóre umowy są podpisane na czas określony i miasto nie ma możliwości ich wypowiedzenia - wyjaśnia urzędniczka.

Inwestycje do realizacji w ramach WBO 2018-2019 można wybierać za pomocą ankiet, które będą przyjmowane na dzienniku podawczym magistratu. Głosowanie będzie prowadzone także w formie elektronicznej, poprzez link „Wielicki Budżet Obywatelski” na stronie www.wieliczka.eu, gdzie zamieszczono wszystkie projekty zakwalifikowane do finału BO.

Każdy mieszkaniec może poprzeć sześć propozycji (trzy zadania małe i tyle samo ogólnogminnych, punktacja w skali 1-3), a czyniąc to trzeba podać imię i nazwisko oraz numer PESEL.

ZOBACZ KONIECZNIE:Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


FLESZ: Program 300 plus - jak otrzymać wsparcie finansowe

Źródło: vivi24

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
odrzucona inwestycja przy ulicy kosciuszki

miki (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Chyba zamiast parku linearnego lepsza w tej lokalizacji byłaby szkoła podstawowa i przedszkole z świetlicą dla mieszkańców dzieci i dorosłych z możliwością kursów rozwijających...rozwiń całość

Chyba zamiast parku linearnego lepsza w tej lokalizacji byłaby szkoła podstawowa i przedszkole z świetlicą dla mieszkańców dzieci i dorosłych z możliwością kursów rozwijających zainteresowania czy coś w tym stylu. W Niepołomicach organizują kursy szycia dla pań, kursy robienia lalek dla dzieci szmacianek itd.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?