Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielickie „podpory ziemi”. Artyści dostrzegli je w soli

Jolanta Białek
Jolanta Białek
- Wszyscy, którzy lubią abstrakcję, będą usatysfakcjonowani. Ale jest też dużo prac realistycznych, na których osoby znające kopalnię bez trudu rozpoznają konkretne komory i miejsca. Powstało również sporo prac strukturalnych. To nowe ujęcia tematyki związanej z wielickimi podziemiami. Z taką „wizją” kopalni spotkałam się po raz pierwszy - mówiła Klementyna Ochniak-Dudek, kurator wystawy „Solne wnętrza” z ramienia Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, podczas otwarcia nietypowej ekspozycji.

W ramach projektu „Solne wnętrza”, wielickie podziemia uwiecznili na obrazach i rysunkach studenci oraz pedagodzy z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Twórcy z pracowni malarstwa i rysunku z Wydziału Architektury Wnętrz ASP gościli w muzealnej części Kopalni Soli w marcu, na plenerze artystycznym. Potem „obrazy z podziemi” były jeszcze dopracowywane, a od środy można je oglądać na podziemnej wystawie - w komorze Modena.

Uczestnicy wernisażu byli zachwyceni. Nie tylko urodą prac i różnorodnością spojrzenia artystów na świat soli, ale także tytułami dzieł, będących pokłosiem pleneru. Bo takie sformułowania, jak: „Niebo ziemi”, „Galaktyka soli” czy „Podpory ziemi” mogą z powodzeniem stać się nowymi określeniami wielickich podziemi.

- Kopalnia to temat trudny i wdzięczny. Podziemna ciemność stała się miejscem poszukiwań artystycznych środków wyrazu - stwierdziła podczas wernisażu Katarzyna Stryszowska-Winiarz, kurator wystawy ze strony krakowskiej ASP.

„Solne wnętrza” można oglądać w Wieliczce do 1 października. Potem ekspozycja „pojedzie” do galerii wydziałowej ASP w Krakowie.

WIDEO: Raport inwestycyjny z dróg powiatu brzeskiego i bocheńskiego

Źródło: Tarnowskie Media sp. z o.o./x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski