Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Awantura o brak chodników. Miejscy radni: powiat musi wziąć odpowiedzialność za swoje drogi!

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Codzienność na drodze powiatowej w centrum Czarnochowic. Mieszkańcy walczą o budowę tu chodnika od 2016 roku. Jednak jak informuje Zarząd Dróg Powiatowych w Wieliczce, przedsięwzięcie utknęło na etapie projektowania
Codzienność na drodze powiatowej w centrum Czarnochowic. Mieszkańcy walczą o budowę tu chodnika od 2016 roku. Jednak jak informuje Zarząd Dróg Powiatowych w Wieliczce, przedsięwzięcie utknęło na etapie projektowania fot. Jolanta Białek
Grupa radnych miejskich Wieliczki złożyła do wielickiego Starostwa Powiatowego wniosek o podjęcie w 2021 roku pilnych działań związanych z poprawą bezpieczeństwa na drogach powiatowych w gminie Wieliczka. W piśmie wymieniono 16 pilnych zadań drogowych. Zdeklarowano także, że Wieliczka zabezpieczy w tym roku fundusze (7 mln zł) na gminny wkład do tych inwestycji. Sprawdziliśmy jak wygląda ta sprawa ze strony powiatu wielickiego. Na dziś odpowiedź można zawrzeć niestety w jednym słowie: kiepsko.

FLESZ - Sprowadzamy coraz więcej używanych samochodów

Wniosek wraz z listą zadań do wykonania na drogach powiatowych powstał na podstawie apeli mieszkańców (zarówno zgłaszanych w formie petycji, jak i pojawiających się na lokalnych portalach internetowych) o poprawę bezpieczeństwa w danych rejonach. Dodatkowo sprawę omawiano na ostatnim (18 stycznia) zdalnym spotkaniu sołtysów i przewodniczących osiedli z gminy Wieliczka, poświęconym wyłącznie kwestiom drogowym.

- Wykonania tych inwestycji oczekują mieszkańcy. Coraz częściej płyną w naszą stronę w stylu „gmina nie zrobiła”, „gmina nie dała pieniędzy”, gdy chodzi o drogi powiatowe. My jako gmina nie jesteśmy władni wykonać tych inwestycji, bo nie jesteśmy administratorem tych dróg. Dlatego deklarujemy wkład własny i oczekujemy, że powiat wielicki weźmie wreszcie odpowiedzialność za swoje drogi, a więc za swoją własność

– powiedział nam wielicki radny miejski Piotr Ptak, który złożył wniosek do starostwa w imieniu dziesięciu osób z Klubu Radnych Porozumienie. Pod wnioskiem podpisali się także: Małgorzata Krasoń, Elżbieta Sendor, Elżbieta Sikora, Andrzej Dyga, Ludwik Gawor, Włodzimierz Hartabus, Krzysztof Krochmal, Tadeusz Luraniec, Marek Słowik.

- Zdajemy sobie sprawę, że wszystkich inwestycji które zgłosiliśmy, nie da się wykonać w tym roku. Liczymy jednak, że powiat przyśpieszy prace nad tymi zadaniami, bo z tego co wiemy, dla części z tych 16 inwestycji nie ma jeszcze nawet projektów

– zaznacza Piotr Ptak.

Z kolei burmistrz Wieliczki Artur Kozioł powiedział nam, że radni zwrócili się do niego z prośbą, by na prace na drogach powiatowych gmina przekazała powiatowi w 2021 roku – 7 mln zł.

- Zgodziłem się na to, gmina może wyemitować na ten cel obligacje. Kwestia ta będzie omawiana podczas jednej z najbliższych sesji Rady Miejskiej

– zapowiada burmistrz Wieliczki.

Z 16 wnioskowanych zadań w 2021 roku może zostać wykonane jedno, i to częściowo. A na wyniesione przejścia dla pieszych nie ma raczej co liczyć

Aż pięć wnioskowanych zadań dotyczy wykonania wyniesionych przejść dla pieszych na drogach powiatowych, przy szkołach podstawowych: nr 4 w Wieliczce, w Dobranowicach, Raciborsku i Śledziejowicach, a także w rejonie miasteczka rowerowego w Wieliczce (ul. Jedynaka, w tym miejscu zgłoszono także postulat budowy chodnika po lewej stronie drogi, począwszy od skrzyżowania z ul. Nowy Świat).

Jednak powiat wielicki patrzy z niechęcią na tego typu inwestycje. Z informacji Zarządu Dróg Powiatowych w Wieliczce wynika, że wykonanie na podległych mu drogach wyniesionych „pasów” jest trudne od strony proceduralnej.

- Ponadto wykonanie jednego takiego przejścia to koszt rzędu 60 tys. zł, a nikt nie potwierdził, że takie rozwiązania są skuteczne i znacząco poprawiają bezpieczeństwo. Dodatkowo takie „progi” utrudniają przejazdy autobusów, jakiś czas temu mieliśmy uwagi z krakowskiego MPK, że ich pojazdy nie będą kursować po drogach, gdzie pojawi się taka infrastruktura

– twierdzi Grzegorz Łętocha, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Wieliczce.

Na dziś powiat wielicki nie bierze pod uwagę także budowy dodatkowego traktu dla pieszych przy ul. Jedynaka, ponieważ „jest tam już chodnik po jednej stronie ulicy, a także przejście dla pieszych”. Z podobnego powodu nie będzie realizowana kolejna wnioskowana inwestycja: wykonanie 90 m chodnika od skrzyżowania Krzyszkowicka - Sadowa do zjazdu z ul. Mieszka I w Wieliczce).

Natomiast wnioskowanej budowie chodnika od ulicy Klaśnieńskiej do zbiorników na Sierczy stoi na przeszkodzie osuwisko. - Na osuwiskach nie można realizować takich inwestycji – mówi Grzegorz Łętocha.

Rozbudowa drogi powiatowej wraz z wykonaniem chodnika w Koźmicach Wielkich (w stronę Janowic) jest na etapie opracowywania dokumentacji. Natomiast projekt dla kolejnego wnioskowanego zadania: dobudowy brakujących chodników w Brzegu i Grabiu ma zostać wykonany w 2022 roku, a realizację prac przewidziano w latach 2023-2024.

Coraz bardziej odsuwa się w czasie chodnik przy drodze powiatowej w Czarnochowicach, o który mieszkańcy walczą mocno (m.in. z pomocą banerów) od 2016 roku. ZDP przyznaje, że to zadanie utknęło na etapie prac projektowych.

- Firma, która realizowała tę dokumentację od 2018 roku, nie skończyła jej. Teraz nad projektem pracuje nowy wykonawca, dokumentacja powinna być gotowa na koniec 2021 roku

– mówi Grzegorz Łętocha.

Według Planu Rozwoju Sieci Dróg Powiatowych w Powiecie Wielickim na lata 2019-2029 prace projektowe dla wykonania chodnika: w Sułkowie (od kościoła do kładki na DK 94) mają rozpocząć się w 2023 roku, w Mietniowie (w stronę Chorągwicy) – w 2024, a w Podstolicach (od Zamłynia do granicy z Ochojnem) – w 2027 roku.

Spośród 16 wnioskowanych zadań, w najbliższych miesiącach ma być realizowane właściwie tylko jedno: przebudowa drogi i wykonanie chodnika, a także modernizacja mostu na drodze powiatowej Mała Wieś – Węgrzce Wielkie. Prace obejmą jednak jedynie ok. 200-metrowy odcinek traktu, od skrzyżowania z DW 967. Kiedy będzie przebudowana cała ta droga, na dziś nie ma w tej sprawie decyzji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski