Wieliczka. Awantura o most dla nowej bazy LPR. Małopolski wojewoda odmawia wsparcia kluczowej inwestycji

Jolanta Białek
Jolanta Białek
W Kokotowie ruszyła już budowa nowej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na potrzeby tej inwestycji konieczna jest także przebudowa mostu na Serafie (na pierwszym planie). Jednak małopolski wojewoda odmawia - wbrew wcześniejszym ustaleniom przekazania Wieliczce dotacji na modernizację mostu
W Kokotowie ruszyła już budowa nowej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na potrzeby tej inwestycji konieczna jest także przebudowa mostu na Serafie (na pierwszym planie). Jednak małopolski wojewoda odmawia - wbrew wcześniejszym ustaleniom przekazania Wieliczce dotacji na modernizację mostu
Udostępnij:
Nowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego powstaje od kilku tygodni w Kokotowie, na granicy gminy Wieliczka i Krakowa. Na potrzeby inwestycji – wpisanej jako priorytetowa do strategii Małopolski - konieczna jest także przebudowa mostu na rzece Serafie w Brzegach. Wartość tej części przedsięwzięcia jest szacowana na prawie 5 mln zł. Most ma zmodernizować gmina Wieliczka, ale jak zapewniano - z pomocą Skarbu Państwa/Urzędu Wojewódzkiego. Jednak teraz małopolski wojewoda odmówił Wieliczce obiecanego dofinansowania.

FLESZ - Czy będą kolejne bankructwa przez rządowe decyzje?

Budowa nowej siedziby dla ratowniczych śmigłowców jest finansowana ze Skarbu Państwa. Z pomocą funduszy z tego źródła miał być przebudowany także most w rejonie Kokotów – Brzegi. Te prace są kluczowe, bo bez nich do siedziby LPR nie będzie właściwie dojazdu. Przez obecny most nie jest możliwy m.in. transport paliwa – w ogromnych cysternach - do śmigłowców.

„Skarb Państwa zobowiązał się również wesprzeć gminę przy budowie nowego mostu na rzece Serafie”, „urząd wojewódzki pomoże wybudować nowy most na rzece Serafie, który będzie służył bazie LPR” - takie obietnice czyniono oficjalnie i publiczne latem 2019 roku, gdy podpisywano pierwsze umowy związane z przeprowadzką LPR z dotychczasowej bazy w Balicach do Kokotowa. Natomiast Wieliczka zobowiązała się wtedy, że wyłoży ze swego budżetu na nowy most dla LPR – 800 tys. zł.

Jednak, gdy w listopadzie br. władze Wieliczki zawnioskowały o obiecane dofinansowanie (3,7 mln zł) na modernizację przeprawy na Serafie, Małopolski Urząd Wojewódzki odmówił wsparcia.

„(…) z przykrością informuję, iż wniosek skierowany do Prezesa Rady Ministrów o przyznanie środków na realizację zadania z rezerwy ogólnej budżetu państwa został rozpatrzony negatywnie. (…) rezerwa ogólna jest szczególnym narzędziem finansowym, a środki finansowe z tego źródła, wymuszają konieczność zabezpieczenia ich na ewentualne nagłe zdarzenia losowe, wymagające podejmowania natychmiastowych działań przez Pana Premiera. Sytuacja wywołana pandemią COVID-19 uniemożliwia pozytywne rozstrzyganie wszystkich przedkładanych wniosków, pomimo spełnienia wymogów formalno-prawnych”

- poinformował małopolski wojewoda Łukasz Kmita w piśmie przesłanym do Urzędu Miasta w Wieliczce.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ma przenieść się do Kokotowa za rok. Do tego czasu trzeba przebudować także most na Serafie. Jednak województwo małopolskie twierdzi, że nie ma na to pieniędzy

- Dawno nic mnie tak nie zaskoczyło jak stanowisko wojewody w tej sprawie. Wieliczka zrobiła bardzo dużo dla budowy bazy LPR w Kokotowie. Przekazaliśmy działki pod tę inwestycję, zdeklarowaliśmy że damy 800 tys. zł na przebudowę mostu, choć gminie nowa przeprawa w tym miejscu nie jest do niczego potrzebna. Były przecież ustalenia, że województwo przekaże dotację na modernizację mostu na potrzeby siedziby śmigłowców. A tłumaczenie, że dofinansowania nie będzie z powodu sytuacji wywołanej pandemią Covid-19 jest co najmniej dziwne, bo przecież budowa bazy LPR ma strategiczne znaczenie w walce z epidemią

- tak skomentował tę sytuację burmistrz Wieliczki Artur Kozioł w rozmowie z Dziennikiem Polskim.

27 listopada br. burmistrz Wieliczki ponowił wniosek o dotację na kluczową inwestycję związaną z budową w Kokotowie bazy dla śmigłowców.

„Realizacja tego zadania (przebudowa mostu – red.) jest nierozerwalnie związania z budową bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, która na tym etapie zgodnie z informacją Dyrektora LPR jest rozpoczęta. Prowadzone wcześniej spotkania, ustalenia, przesłane wnioski, programy inwestycji, opracowywane dokumentacje i ustalenia potwierdzały konieczność realizacji zadania i ostatecznie zapewnienie przyznania środków na jego realizację. Mając te zapewnienia LPR rozpoczęło budowę bazy, a gmina Wieliczka prace związane z opracowaniem koniecznych dokumentacji i przekazaniem terenu. (…). Sytuacja wywołana przez COVID-19, którą Pan wspomina jako przeszkodę w przyznaniu środków winna stanowić jeden z priorytetów udzielenia dotacji, ponieważ LPR ratuje życie również chorych na COVID-19 w przypadku zagrożenia życia”

- napisał do wojewody Artur Kozioł, zaznaczając także, że „zobowiązania gminy dotyczące finansowania i realizacji tego zadania są aktualne i prosi po raz kolejny o przyznanie dotacji w wysokości określonej we wniosku”.

Budowę bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Kokotowie zaplanowano na 12 miesięcy, do jesieni 2021 roku. Do tego czasu powinien zostać zmodernizowany także most na Serafie.

O przyczynę odmowy przekazania Wieliczce obiecanej i niezbędnej dotacji zapytaliśmy w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Poprosiliśmy także o odpowiedź na pytanie, czy województwo małopolskie wycofuje się obecnie z pomocy w realizacji strategicznej dla regionu – budowy nowej bazy LPR.

Z Biura Wojewody otrzymaliśmy zapewnienia, że "wojewoda Małopolski od samego początku czynnie angażował się i wspierał działania mające na celu budowę i przeniesienie bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do nowej siedziby" oraz następującą informację:

"W momencie ustalenia lokalizacji dla tej inwestycji, gmina Wieliczka zobowiązała się do podjęcia roli inwestora w kwestii budowy nowego mostu. Wojewoda Małopolski skierował wniosek o dofinansowanie budowy mostu. Środki te miały pochodzić z ogólnej rezerwy budżetowej państwa. Sytuacja epidemiczna, z którą przyszło nam się zmierzyć w 2020 r. miała swój wpływ na negatywną ocenę wniosku. Aktualnie weryfikowane są możliwości pozyskania innych źródeł wsparcia dla inwestycji. Wystąpiono m.in. do Marszałka Województwa Małopolskiego o wsparcie dla tej inwestycji"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie