Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Bardzo mało funduszy na ratowanie starych mogił. Organizatorzy kwesty apelują o datki

Jolanta Białek
Jolanta Białek
W tym roku odnowiono (I etap prac) grób Antonimy Kałużanki, zmarłej w 1902 roku nauczycielki z Wieliczki. By dokończyć renowację tej mogiły potrzebne są datki od mieszkańców
W tym roku odnowiono (I etap prac) grób Antonimy Kałużanki, zmarłej w 1902 roku nauczycielki z Wieliczki. By dokończyć renowację tej mogiły potrzebne są datki od mieszkańców zdjęcia: materiały Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Cmentarza Komunalnego w Wieliczce
Tylko 354 zł zebrano do specjalnych skarbon, które w okresie Wszystkich Świętych znajdowały się na cmentarzu komunalnym w Wieliczce. To kwota o wiele za mała, by dokończyć rozpoczętą w tym roku renowację grobu Antoniny Kałużanki, zmarłej w 1902 roku. Organizatorzy kwest apelują do mieszkańców o pomoc z zebraniu funduszy na II etap prac konserwatorskich przy tej mogile.

FLESZ - 10 działań antykryzysowych dla firm. Propozycje rządu

Odnowa grobu Antoniny Kałużanki rozpoczęła się w tym roku, z pieniędzy zebranych podczas kwesty 1 listopada 2019 roku. Prace, prowadzone w sierpniu i wrześniu br. przez krakowską firmę Renowacja Zabytków Architektury, kosztowały 16,1 tys. zł. W ramach drugiego etapu – w 2021 roku - planowano przeprowadzić jeszcze konserwację metalowego ogrodzenia mogiły.

By wykonać te prace potrzebna jest pomoc mieszkańców.

Zwracamy się z prośbą do wieliczan i gości odwiedzających groby bliskich na wielickim cmentarzu o wpłaty na drugi etap prac konserwatorskich grobu Antoniny Kałużanki

– apeluje Jadwiga Duda, szefowa Klubu Przyjaciół Wieliczki, przy którym działa Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Cmentarza Komunalnego w Wieliczce.

Fundusze na ten cel można wpłacać na konto Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Cmentarza Komunalnego w Wieliczce o numerze: 90 86 190006 0010 0200 7852 0004, Małopolski Bank Spółdzielczy, ul. Kilińskiego 2, 32-020 Wieliczka.

Tegoroczna kwesta na ratowanie wielickich cmentarnych zabytków była już 15. z kolei. Dzięki ofiarności mieszkańców udało się odrestaurować przez ten czas już prawie 20 nagrobków. Ocalono m.in. grób miejskiego budowniczego Jana Hojarczyka (z 1916 r.) , a także mogiły notariusza, barona Kazimierza Przychockiego oraz Seweryna Junoszy Łempickiego, uczestnika Powstania Styczniowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski