Wieliczka. Będzie 120 „Mieszkań dla rozwoju”. Ich budowa ma...

Wieliczka. Będzie 120 „Mieszkań dla rozwoju”. Ich budowa ma kosztować 25 mln zł

Zdjęcie autora materiału
Jolanta Białek

Dziennik Polski 24

Wizualizacja „Mieszkań Plus” przy ul. Jasnej w Wieliczce

Wizualizacja „Mieszkań Plus” przy ul. Jasnej w Wieliczce

Wielickie bloki w ramach rządowego projektu „Mieszkanie Plus” będą wznoszone we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości. Spółka, która zajmie się ich budową ma powstać w ciągu miesiąca. Początek inwestycji zaplanowano wiosną przyszłego roku.
Wizualizacja „Mieszkań Plus” przy ul. Jasnej w Wieliczce

Wizualizacja „Mieszkań Plus” przy ul. Jasnej w Wieliczce

Tanie mieszkania na wynajem powstaną przy ulicy Jasnej w Wieliczce (100 lokali) oraz w Brzegach (20). Wieliczka rozstrzygnęła właśnie wymagany prawem konkurs - wygrany przez Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości - na wybór instytucji (wspólnika kapitałowego), która zostanie partnerem samorządu przy realizacji rządowego programu.

Teraz miasto musi przeprowadzić z BGKN negocjacje dotyczące warunków realizacji programu oraz zawrzeć z funduszem umowę o powołaniu spółki celowej, która zajmie się budową bloków. - Ten etap chcemy zakończyć do połowy października, a listopadzie przekazać spółce grunty przygotowane już pod budowę tych lokali. Wznoszenie „Mieszkań dla rozwoju” powinno rozpocząć się wiosną 2019 roku, równolegle w Wieliczce i Brzegach - powiedział nam burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

W rejonie wielickim będą budowane „Mieszkania dla rozwoju”, ponieważ jak mówi Artur Kozioł, wybór właśnie tej opcji zaleciło gminie Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Wielicki Zarząd Budynków Komunalnych przygotował już projekty wraz z kosztorysami dla inwestycji w mieście i Brzegach. Budowa mieszkań w Wieliczce ma kosztować 19,8 mln zł, natomiast koszty prac w Brzegach sięgną 4 mln zł. W obu przypadkach są to kwoty potrzebne na wykonanie całości przedsięwzięć, łącznie z zagospodarowaniem otoczenia nowych obiektów (budową parkingów, placów zabaw i innej infrastruktury).

Mieszkania przy ul. Jasnej powstaną na 50-arowej działce, w rejonie dwóch budynków komunalnych, wzniesionych przez miasto w latach 2008--2010. Zaplanowano tam dwa nowe bloki: sześcioklatkowy i dwuklatkowy, z w sumie 100 mieszkaniami. Lokali „M1”, „M2” i „M3” ma być po 30, a „M4” (trzy pokoje z kuchnią i łazienką) dziesięć.

Koncepcja dla Brzegów zakłada wykonanie tzw. szeregówki: pięciu budynków, w których będą po cztery mieszkania (dwupokojowe, z aneksem kuchennym, łazienką i przedsionkiem). Lokale powstaną w rejonie magazynu Caritasu „Chleb Miłosierdzia”. W Brzegach musiano zaprojektować zabudowę szeregową, ponieważ wznoszenia tu wyższych obiektów zabraniają zapisy miejscowego planu zagospodarowania.

„Mieszkanie dla rozwoju” to część rządowego programu „Mieszkanie Plus”, uruchomionego jesienią 2016 r. Ze względu na komercyjny charakter inwestycji, lokale „dla rozwoju” nie są objęte ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości, w tym regulacjami dotyczącymi wysokości czynszów i zasad kwalifikowania najemców. Ale czynsze w tych mieszkaniach mają być o ok. 25 proc. niższe od średniej rynkowej, dzięki czemu będą one dostępne dla słabiej uposażonych rodzin.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:FLESZ: Emerytury dla matek - kto będzie je dostawał?

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Na jasnej podobno nie powstaną

K (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Ostatnio chodzą słuchy że na jasnej nie powstaną z powodu struktury geologicznej terenu, jest to podobno jakieś osuwisko czy coś, w każdym razie grunt jest niestabilny

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Kraków czy Warszawa? Odróżnisz je bez problemu? [QUIZ]

Kraków czy Warszawa? Odróżnisz je bez problemu? [QUIZ]

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu

Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu