Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Będzie referendum w sprawie odwołania burmistrza? Grupa mieszkańców zbiera podpisy pod wnioskiem referendalnym

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Czy Wieliczkę czeka referendum w sprawie odwołania burmistrza okaże się w najbliższych tygodniach
Czy Wieliczkę czeka referendum w sprawie odwołania burmistrza okaże się w najbliższych tygodniach fot. Jolanta Białek
Grupa mieszkańców gminy Wieliczka zbiera podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania burmistrza Artura Kozioła przed upływem kadencji. By referendum odbyło się, poparcie dla niego musi wyrazić ok. 5000 mieszkańców. Zarzuty, które podnoszą wobec burmistrza inicjatorzy akcji, dotyczą m.in. rosnących kosztów życia w gminie (podnoszenia cen za śmieci i odprowadzanie ścieków), a także projektu „rozbudowy przychodni przy ul. Szpunara pod oddział szpitalny”. Z kolei Urząd Miasta jest zdania, że informacje zawarte we wniosku referendalnym są nierzetelne i upomina się o ich sprostowanie.

FLESZ - Rewolucja informacyjna w sądach powszechnych

Inicjatorem referendum jest grupa składająca się z 12 osób, mieszkańców Wieliczki oraz okolicznych sołectw. Zawiadomienie w tej sprawie do komisarza wyborczego w Krakowie zostało złożone 5 stycznia 2021 roku. Od tej pory organizatorzy referendum mają 60 dni na zebranie podpisów poparcia. Musi być ich ok. 5000, a więc 10 procent liczby uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy Wieliczka w IV kwartale 2020 roku.

- Pomysł inicjatywy referendum wyszedł od mieszkańców zawiedzionych postawą burmistrza w kwestii podwyżek opłat za śmieci oraz ogłoszenia przetargu na rozbudowę przychodni na ul. Szpunara pod odział szpitalny za kilkanaście milionów złotych, które miały w całości pochodzić z kredytu. Tak kosztowna i kontrowersyjna inwestycja powinna być przemyślana i konsultowana społecznie, a nie budowana na pokaz przy ślepej uliczce, gdzie brakuje miejsc parkingowych

– twierdzi Bartłomiej Krzych, pełnomocnik komitetu referendalnego.

Z ulotek komitetu referendalnego wynika, że zarzuca on burmistrzowi Wieliczki także m.in. „zadłużanie gminy na nieprzemyślane inwestycje oraz zaniedbania ładu przestrzennego i infrastruktury”.

Z zarzutami organizatorów referendum nie zgadza się wielicki Urząd Miasta. Wystosował on w tej sprawie do komitetu prośby o sprostowanie, uściślenie i poprawienie informacji zawartych we wniosku referendalnym. W liczącym kilkanaście stron piśmie podano m.in., że ani koszt odbioru ścieków, ani ceny za odbiór śmieci w gminie Wieliczka „nie są najwyższe w Małopolsce, co sugeruje wnioskodawca referendum”, natomiast „każda decyzja inwestycyjna, która jest podejmowana w gminie wymaga uchwały Rady Miejskiej i jest opiniowana przez Regionalną Izbę Obrachunkową, a jednocześnie wynika z wniosków i potrzeb mieszkańców”.

Natomiast w przypadku rozbudowy ośrodka zdrowia mają być to, jak wynika z informacji wielickiego magistratu - dodatkowe pomieszczenia dla lekarzy pediatrów oraz nocnej opieki medycznej, z możliwością przeznaczenia ich w razie potrzeby na szpitalny oddział covidowy.

- Przesłałem wnioskodawcy prośbę o sprostowanie informacji, które zawarł we wniosku, jak również na stronie internetowej. Wnioskodawca nie opublikował tekstu, jak również nie sprostował informacji o które prosiłem. W kolejnym piśmie poprosiłem wnioskodawcę o zmianę wniosku referendalnego, ponieważ porusza nowe informacje, podaje nierzetelne informacje, co coraz bardziej świadczy, że wniosek nie został dobrze przygotowany

– twierdzi wiceburmistrz Wieliczki ds. inwestycji Piotr Krupa.

Dodaje on także, że „na wniosek burmistrza Wieliczki zlecił firmie zewnętrznej wykonanie audytu w obszarach poruszonych we wniosku referendalny, a wyniki tego audytu zostaną przedstawione Radzie Miejskiej”.

Z kolei Bartłomiej Krzych przekonuje, że „zarzuty komitetu referendalnego wobec burmistrza opierają się o konkretne argumenty”, a do pism z urzędu „zarzucających komitetowi dezinformację odniósł się na prezentacji przy urzędzie w dniu 27 stycznia 2021 (…)„ oraz w piśmie przesłanym do magistratu 5 lutego 2021 roku.

Artur Kozioł jest burmistrzem Wieliczki od 2006 roku. Ostatnie wybory samorządowe wygrał w I turze (przy dwóch kontrkandydatkach), z wynikiem 56,9 proc. (ponad 13,6 tys. głosów).

Komitet referendalny zapowiada, że chce zabrać wymaganą ilość podpisów poparcia do końca lutego (natomiast termin złożenia ich u komisarza wyborczego upływa 7 marca 2021).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski