Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wieliczka, Biskupice. W kilku miejscowościach woda nadal nie nadaje się do picia

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Od czwartku mieszkańcy Wieliczki i siedmiu wiosek musieli korzystać z wody w butelkach i z beczkowozów. Obecnie zakaz korzystania z wodociągu obowiązuje jeszcze: w Sułkowie, Zabawie i Śledziejowicach. Od czwartku trwa także intensywne płukanie i czyszczenie gminnego wodociągu
Od czwartku mieszkańcy Wieliczki i siedmiu wiosek musieli korzystać z wody w butelkach i z beczkowozów. Obecnie zakaz korzystania z wodociągu obowiązuje jeszcze: w Sułkowie, Zabawie i Śledziejowicach. Od czwartku trwa także intensywne płukanie i czyszczenie gminnego wodociągu zdjęcia UMiG Wieliczka
Kolejne badania wody, która płynie do gminy Wieliczka z ujęcia w Bieżanowie pokazały, że w części wodociągu obsługującym: Wieliczkę, Czarnochowice, Strumiany, Kokotów i Lednicę Górną nie ma już bakterii coli. Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieliczce zniósł w tych miejscowościach zakaz korzystania z wody z gminnej instalacji. Ale w trzech wielickich sołectwach: Zabawie, Sułkowie i Śledziejowicach oraz w Przebieczanach, Bodzanowie, Szczygłowie, Zabłociu (bez przysiółka Kawki) i części Tomaszkowic w gminie Biskupice, woda jest nadal niezdatna do spożycia.

FLESZ - Mamy coraz gorszą glebę

Wyniki badań wody, na które czekało prawie 40 tys. mieszkańców, którzy od trzech dni nie mogli korzystać z wodociągu, dotarły do wielickiego magistratu w sobotę ok. godz. 21. By podać je do wiadomości publicznej musiano jednak czekać jeszcze na analizę wyników i wydanie decyzji przez sanepid, co nastąpiło krótko przed godziną 23.

W Wieliczce i czterech wioskach zakaz korzystania z wody został zniesiony. Natomiast w Sułkowie i Zabawie wodę można używać nadal jedynie do celów sanitarnych (spłukiwania wody w toalecie).

W tych miejscowościach, a także w pięciu sołectwach gminy Biskupice wciąż obowiązuje zakaz „korzystania z wody pochodzącej z Wodociągu Publicznego Wieliczka do spożywania przez ludzi, przygotowywania napojów i potraw, mycia owoców i warzyw, mycia naczyń kuchennych i sztućców”.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w Śledziejowicach. Tu, zgodnie z decyzją sanepidu, woda jest przydatna do spożycia warunkowo: po przegotowaniu jej przez minimum 2 minuty.

Jak informują wielicki Urząd Miasta do Zabawy, Sułkowa i Śledziejowic woda będzie nadal dostarczana beczkowozami oraz dowożona w pięciolitrowych butelkach. Utrzymany zostanie także punkt poboru wody w Szkole Podstawowej w Węgrzcach Wielkich. Dostawy wody mają zapewnione także mieszkańcy pięciu sołectw w gminie Biskupice.

Kolejne wyniki badań wody dla trzech miejscowości w gminie Wieliczka, gdzie nadal występuje skażenie, mają dotrzeć do Wieliczki w niedzielę wieczorem (26 lipca, prawdopodobnie ok. godz. 21). Na następne wyniki badań czeka również gmina Biskupice.

Przypomnijmy, że informacja o skażeniu wody pod Krakowem, na obszarze zamieszkiwanym przez ok. 40 tys. osób, pojawiła się wczesnym popołudniem 23 lipca. W wodociągu – w próbce pobranej na stacji uzdatniania wody przy ujęciu w Bieżanowie - wykryto bowiem bakterie coli (27 jednostek na 100 mililitrów wody), z grupy wstępujących w glebie, na gnijących roślinach itp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski