Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Budują czwarte rondo

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Budowa rozpoczęła się pod koniec grudnia. Prace potrwają pół roku
Budowa rozpoczęła się pod koniec grudnia. Prace potrwają pół roku fot. Bogdan Pasek
Ruszyła przebudowa zbiegu ulic Sadowej i Kościuszki. Inwestycja jest nietypowa. Za wszystko płaci zachodni koncern.

Rondo, które powstaje od kilku dni na skrzyżowaniu ulic administrowanych przez powiat wielicki, będzie z prawdziwego zdarzenia. Jego średnica wewnętrzna ma liczyć 12 m, a zewnętrzna - 26 m. Po przebudowie „krzyżówka” uchodząca do tej pory za niezbyt bezpieczną, będzie dostosowana także do ruchu ciężkich pojazdów.

Grzegorz Łętocha, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Wieliczce mówi, że w umowie podpisanej z inwestorem termin zakończenia budowy ronda wyznaczono w połowie tego roku. - Prace na pewno spowodują utrudniania w ruchu, ale inwestycja ma być prowadzona w ten sposób, by utrzymać przejazd przez skrzyżowanie. Inwestor zapowiada, że tylko w końcowym etapie robót może być konieczne całkowite zamknięcie „krzyżówki” dla samochodów - powiedział nam Grzegorz Łętocha.

Gdy budowa ronda ruszy pełną parą, może okazać się niezbędna czasowa zmiana trasy autobusu 244 kursującego przez os. Krzyszkowice. Te kwestie mają być ustalane już w toku inwestycji.

Bardzo potrzebna przebudowa zbiegu ulic Sadowej i Kościuszki, jest związana z planem wzniesienia w tej części miasta hipermarketu zachodniej sieci (początkowo miał to być Kaufland, dziś jest mowa o Intermarche).

Powiat wielicki wydał pozwolenie na budowę dla tej inwestycji, ale pod warunkiem że inwestor weźmie na siebie także sfinansowanie i wykonanie drogi dojazdowej do projektowanego sklepu. W tym przypadku jedyną trasą dojazdu są ulice Sadowa, Kościuszki i Jedynaka, więc stanęło na tym, że na skrzyżowaniu, które jest newralgiczne dla ruchu w tym rejonie Wieliczki, powstanie rondo.

To kolejna przebudowa skrzyżowania ulic Sadowej i Kościuszki. Przez lata widoczność w tym „punkcie” była katastrofalna, a dojazd od ul. Sadowej tak stromy, że kierowcy często mieli problem nawet z wjechaniem na wzniesienie. Pierwsze prace modernizacyjne (finansowane przez powiat) wykonano tam przed dziesięciu laty. Obniżono wtedy najazd, co znacznie polepszyło widoczność, na „krzyżówce” wyznaczono także tzw. wysepki bezpieczeństwa. Ta inwestycja poprawiła sytuację, ale nadal była ona daleka od dobrej.

Budowane teraz rondo będzie czwartym w Wieliczce. Z końcem 2015 roku otwarto dwa tego typu skrzyżowania na ulicy Asnyka, a kilka lat wcześniej rondo powstało na styku drogi wojewódzkiej 966 i wschodniej obwodnicy Wieliczki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski