Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka doczeka się nowej siedziby sądu i prokuratury. Rusza inwestycja za ponad 120 mln zł. Prace potrwają trzy lata

(JOL), (PAP)
Tak ma wyglądać gmach dla Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Wieliczce, który powstanie przy ul. Dembowskiego, w rejonie stacji kolejowej "Wieliczka Park" i parkingu P&R
Tak ma wyglądać gmach dla Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Wieliczce, który powstanie przy ul. Dembowskiego, w rejonie stacji kolejowej "Wieliczka Park" i parkingu P&R fot. PAP/Łukasz Gągulski
Nowa siedziba Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej powstanie przy ulicy Dembowskiego w Wieliczce. Podpisano już umowę z wykonawcą inwestycji wartej prawie 125 mln zł. Gmach dla wymiaru sprawiedliwości ma być gotowy w drugiej połowie 2025 roku.

Umowę z firmą, która zrealizuje bardzo potrzebne i zapowiadane od dawna przedsięwzięcie, podpisano w poniedziałek 28 listopada w siedzibie Sądu Rejonowego w Wieliczce. Kosztowna inwestycja będzie finansowana ze Skarbu Państwa.

W podpisaniu umowy uczestniczył wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, który powiedział m.in., że wzniesienie siedziby sądu połączonej z budynkiem dla prokuratury to „duża inwestycja i duży wysiłek dla budżetu całego resortu sprawiedliwości, ale jest to realizacja tego, że wymiar sprawiedliwości ma być łatwo dostępny dla ludzi oraz na najwyższym poziomie, ze wszystkimi nowoczesnymi technologiami i zabezpieczeniami".

Gmach dla sądu i prokuratury powstanie w centrum Wieliczki, na działce znajdującej się przy ul. Dembowskiego (na terenie, gdzie znajdowała się kiedyś firma Kapsik), koło stacji kolejowej „Wieliczka Park” i parkingu w systemie park&ride. Ten grunt pod budowę nowego lokum dla sądu, gmina Wieliczka przekazała bezpłatnie na rzecz Skarbu Państwa jeszcze w 2015 roku.

Jak informował podczas podpisania umowy na realizację inwestycji Piotr Słaby, dyrektor Sądu Okręgowego w Krakowie - w Wieliczce zaprojektowano budowlę o pięciu kondygnacjach, o powierzchni użytkowej ponad 8500 mkw. (7200 mkw. dla sądu i 1400 mkw. dla prokuratury). Obiekt, w którym będzie m.in. dziesięć sal rozpraw, zostanie podzielony na dwie niezależne części, z osobnymi wejściami, a siedziby sądu i prokuratury połączy „funkcjonalne przejście służbowe”.

Sąd Rejonowy w Wieliczce ustanowiono w 2003 roku. Jak zaznaczyła w poniedziałek jego prezes Ewa Motyczyńska–Pałys, od lat jest to naprawdę duża placówka, o czym świadczy m.in. to, że pod względem liczby wpływających spraw, wielicki sąd jest na trzecim miejscu pośród sądów rejonowych okręgu krakowskiego.

Sąd w Wieliczce obsługuje mieszkańców czterech gmin powiatu wielickiego: Wieliczki, Niepołomic, Biskupic i Kłaja oraz gmin Mogilany, Skawina i Świątniki Górne w powiecie krakowskim, a więc obszar zamieszkiwany w sumie przez ponad 200 tys. osób. Placówka, w ramach której funkcjonują obecnie cztery wydziały (cywilny, karny, rodzinny i nieletnich, ksiąg wieczystych) od początku mieści się w wynajmowanych budynkach. Na dziś jest to sześć lokalizacji, w tym dwie zamiejscowe („księgi wieczyste” w Niepołomicach i Skawinie).

Ciasno w sądowych pomieszczeniach jest od dawna. Już przed dekadą niedobór powierzchni użytkowej w głównym sądowym obiekcie (przy ul. Janińskiej) szacowano na ok. 1600 mkw., a plany budowy w Wieliczce kompleksu na potrzeby wymiaru sprawiedliwości z sięgają 2010 roku. Jednak przez lata rzecz kończyła się fiaskiem, m.in. z powodu braku funduszy na inwestycję.

Siedziba sądu i prokuratury przy ul. Dembowskiego ma być gotowa w ciągu 36 miesięcy od podpisania umowy z jej budowniczym, a więc w trzecim kwartale 2025 roku.

Jak żyją Polacy w Katarze?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski