MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Fundusz Spójności po raz drugi. Rusza budowa kanalizacji w sołectwach

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Budowa kanalizacji sanitarnej i opadowej w Wieliczce. Za chwilę podobne prace ruszą w Lednicy Górnej i Sułkowie
Budowa kanalizacji sanitarnej i opadowej w Wieliczce. Za chwilę podobne prace ruszą w Lednicy Górnej i Sułkowie UMiG Wieliczka
Rusza budowa sanitarnej infrastruktury w Lednicy Górnej i Sułkowie. Za chwilę takie prace powinny rozpocząć się w kolejnych pięciu sołectwach. Roboty warte w sumie ok. 120 mln zł są dotowane z funduszy unijnych.

16,6 mln zł - tyle pochłonie wykonanie kanalizacji w Lednicy Górnej i Sułkowie. W środę podpisano umowę z jej budowniczym (firma PHU „Inko 2001”). Prace w terenie mają ruszyć w ciągu miesiąca, po opracowaniu harmonogramu ich prowadzenia oraz spotkaniach z mieszkańcami obu miejscowości.

Marek Kolary, szef jednostki realizującej projekt z Funduszu Spójności mówi, że inwestycja jest duża i trudna. - W Lednicy i Sułkowie powstanie 19 km kanalizacji grawitacyjnej, 7,8 km kanalizacji tłocznej, 11 pompowni ścieków i 1200 studni rewizyjnych. Przy takim zakresie robót nie sposób uniknąć utrudnień dla mieszkańców, ale zrobimy wszystko, by dojazd do domów oraz dla służb ratowniczych był cały czas utrzymany - zapewnia.

Prace w tych wioskach mają być prowadzone równolegle. W Sułkowie rozebrana zostanie także stara oczyszczalnia ścieków, a domy które z niej korzystają będą podłączone do nowej infrastruktury. W Lednicy „sieć” powstanie w po lewej stronie - jadąc w kierunku Gdowa - drogi 966. Kanalizacja ma być gotowa w grudniu 2022 roku.

To drugi wielicki projekt sanitarny, dotowany z FS. Pierwszą taką inwestycję - za 110 mln zł - zrealizowano w latach 2010--2015. Teraz, do czerwca 2023 r., w 12 wioskach oraz części Wieliczki powstanie ok. 100 km kanalizacji i 30 przepompowni ścieków. Dostęp do „sieci” zyska ponad 7000 mieszkańców.

Następne w kolejce są: Grabówki, Podstolice, Sygneczów, Siercza oraz Koźmice Wielkie. 26 czerwca otwarto oferty (jest ich siedem) złożone w przetargu na wykonanie tam sanitarnej sieci (o wartości kosztorysowej 41,5 mln zł).

- Ceny ofert są zbliżone do kwoty, jaką zabezpieczyliśmy na te prace. Oznacza to, że w najbliższych tygodniach podpiszemy umowę na wykonanie kanalizacji w kolejnych wioskach - powiedział nam burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Na sanitarne przedsięwzięcie Wieliczka otrzymała 82 mln zł dotacji. To pieniądze na wykonanie kanalizacji także: w Golkowicach, Rożnowej, Mietniowie i Pawlikowicach (przetarg w drugiej połowie br.) oraz w rejonie ul. Wygoda w Czarnochowicach (za 1,6 mln zł, roboty zakończą się w sierpniu br.).

W ramach drugiego FS powstaje także kanalizacja sanitarna i opadowa w okolicy stacji PKP „Wieliczka - Rynek - Kopalnia”. Zaplanowane na rok prace rozpoczęły się w maju br.

FLESZ - 6 eko-mitów, w które wierzymy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski