Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Górnicy zabezpieczą rejon Grot Kryształowych

Weronika Trzupek
Groty Kryształowe to ewenement na skalę światową
Groty Kryształowe to ewenement na skalę światową Fot. Rafał Stachurski
Ruszyły prace zabezpieczające w komorze Baum, znajdującej się na głębokości blisko 100 m. To rozległe (ok.1 ha) wyrobisko posiada fundamentalne znaczenie dla zachowania Grot Kryształowych.

Wyrobisko ponadto samo w sobie jest cenne, bowiem ilustruje historyczne sposoby zabezpieczenia podziemnych wyrobisk oraz urabiania złoża.

Prace poszukiwawcze soli w rejonie komory Baum rozpoczęto w latach 20. XIX wieku. Dwukrotnie wtedy górnicy zanotowali „wybuch wody”, we znaki dawał się również metan. Z komory Baum wybierano sól szybikową, która jest niezwykle wartościowa (zawiera aż 99 proc. chlorku sodu), ale równocześnie podatna na nacisk górotworu. W konsekwencji eksploatacji naruszony został filar ochronny rezerwatu. Istniejące filary nie są w stanie skutecznie podpierać napierającego stropu.

- Prace zabezpieczające będą polegały na wypełnianiu urobkiem zbędnych fragmentów wyrobiska - wyjaśnia Sławomir Stoch, Dyrektor ds. Górniczych Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. - Aby zwiększyć powierzchnię podparcia, trzeba rozbudować istniejące filary i kaszty, a także wznieść nowe kaszty, koniecznie z dobrze wysuszonego drewna o odpowiednich parametrach wilgotności, które nie zaburzy specyficznego mikroklimatu w rejonie rezerwatu - podkreśla Sławomir Stoch. Górnicy wykonają też kotwienie.

Zachowane będą historyczne przejścia schodowe, a mury z kostki solnej czeka górnicza renowacja. W bezpośrednim sąsiedztwie grot fragment komory zostanie wypełniony urobkiem, który utworzy wtórny filar ochronny i wzmocni strop górotworu. Zabezpieczanie tego rejonu częściowo pokrywa kopalnia, częściowo dofinansowuje je Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Groty Kryształowe to ewenement na skalę światową, jedyny taki obiekt w mioceńskich złożach soli. Od roku 2000 roku to ścisły rezerwat przyrody nieożywionej.

WIDEO: Dlaczego warto dbać o środowisko?

Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski