Wieliczka. Kanalizacja za ponad 40 mln zł w pięciu miejscowościach. Ruszają prace

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Prace w okolicy ul. Mickiewicza mają zakończyć się w maju 2020 roku
Prace w okolicy ul. Mickiewicza mają zakończyć się w maju 2020 roku UMiG Wieliczka
Wybrano wykonawcę sanitarnej infrastruktury: w Sierczy, Grabówkach, Sygneczowie, Podstolicach i Koźmicach Wielkich. To kolejna część robót, na które Wieliczka pozyskała 82 mln zł dofinansowania w Funduszu Spójności.

FLESZ - Afera hejterska w Ministerstwie Sprawiedliwości

41,3 mln zł - tyle będzie kosztować wykonanie kanalizacji w pięciu kolejnych sołectwach gminy Wieliczka.

Nową infrastrukturę wybuduje firma Instbud z Nieznanowic. Gmina czeka teraz na zatwierdzenie rozstrzygnięcia przetargu przez Główny Urząd Zamówień Publicznych (to konieczna procedura w przypadku inwestycji unijnych o dużej wartości), co powinno nastąpić w ciągu miesiąca. Zaraz potem ruszą prace.

Marek Kolary, szef Jednostki Realizującej Projekt z Funduszu Spójności mówi, że ta inwestycja rozpocznie się w Sierczy, od budowy głównego kolektora sanitarnego w drodze przyszkole podstawowej. Taki harmonogram prac wynika z tego, że trasa ta będzie w najbliższym roku przebudowywana na długości 1,5 km i trzeba „pogodzić” roboty kanalizacyjne z drogowymi.

Taki sam jest termin zakończenia robót w Sułkowie i Lednicy Górnej. Tam w ramach Funduszu Spójności powstanie: 19 km kanalizacji grawitacyjnej, 7,8 km kanalizacji tłocznej, 11 pompowni ścieków i 1200 studni rewizyjnych. Przedsięwzięcie o wartości 16,6 mln zł ruszyło podczas tegorocznych wakacji.

Trwa także budowa niewielkiego odcinka sanitarnej sieci (1,6 km) w rejonie ul. Wygoda w Czarnochowicach. Te prace miały zakończyć się w sierpniu br., ale termin prolongowano do końca 2019 roku. Powodem tego są, jak tłumaczą urzędnicy, przedłużające się procedury związane z wykupem nieruchomości, na której ma powstać pompownia ścieków.

Aktualny pozostaje natomiast wyznaczony na maj 2020 roku czas zakończenia budowy kanalizacji sanitarnej i opadowej w mieście, w rejonie ul. Mickiewicza i stacji kolejowej „Wieliczka - Rynek - Kopalnia”.

Projekt dotowany z FS obejmuje jeszcze dwie kolejne duże inwestycje: w Golkowicach oraz w Mietniowie i Pawlikowicach. Przetarg na skanalizowanie pierwszej miejscowości ma zostać ogłoszony w najbliższych dniach, a dwóch pozostałych przed końcem tego roku.

Pod szyldem FS do czerwca 2023 roku powstanie w gminie Wieliczka sanitarna infrastruktura warta ponad 120 mln zł, m.in. ok. 100 km kanalizacji i 30 przepompowni ścieków. Dostęp do „sieci” zyska ponad 7000 osób.

Jednak nie wszędzie mieszkańcy są zadowoleni, bo w większości wiosek kanalizacja nie obejmie wszystkich domów. Na przykład w Sierczy skanalizowane zostanie ponad 50 proc. miejscowości, a w Sułkowie - ok. 80 proc.

Marek Kolary twierdzi, że w większości przypadków „winne” temu są wymogi „Spójności”. - Z tej puli jest w pełni dotowana budowa kanalizacji w rejonach, gdzie jest duża koncentracja ludności, musi być minimum 120 mieszkańców na jeden kilometr. Musieliśmy wziąć to pod uwagę przy projektowaniu „sieci” - mówi.

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wiktor

dopiero co był remont drogi powiatowej na odcinku Siercza Golkowice i teraz barany bedą rozwalać tą drogę zfinansowaną z dotacji , a to ciekawe kto zwróci kasę unii za tą rozwałką

a
absurdas
19 września, 9:23, Ryś:

JA TAM NIE MAM NIC PRZECIW KANALIZACJI ! ALE MOŻE BY TAK W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI DROGI GMINNE BO DO WIELU STARYCH DOMÓW NIE MA NORMALNEGO DOJAZDU !!! BĘDE MÓGŁ SIĘ WYSIKAĆ DO KANALIZACJI TYLKO NIE DOJADĘ DO TEGO WC !!!

19 września, 17:35, Wit:

Kanalizację zwykle układa się w drodze, więc kolejność jednak musi by odwrotna :)

Szkoda tylko że robić będą teraz kanalizację w drodze powiatowej pomiędzy Sierczą a Grabówkami, której przebudowę zrobili 2 lata temu i też z dotacji unijnych. To chyba nie można takiej drogi rozwalać po 2 latach, ale władze chyba maja to gdzieś najwyżej podniosą podatki i pseudopodatki i bedzie git

W
Wit
19 września, 9:23, Ryś:

JA TAM NIE MAM NIC PRZECIW KANALIZACJI ! ALE MOŻE BY TAK W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI DROGI GMINNE BO DO WIELU STARYCH DOMÓW NIE MA NORMALNEGO DOJAZDU !!! BĘDE MÓGŁ SIĘ WYSIKAĆ DO KANALIZACJI TYLKO NIE DOJADĘ DO TEGO WC !!!

Kanalizację zwykle układa się w drodze, więc kolejność jednak musi by odwrotna :)

H
Hutnik

Wiecie, że nie w całym Krakowie jest sieć kanalizacyjna? Jest pełno złych dróg i bez chodnika i bez zatoczek dla autobusów. Wybierajcie dalej starych dziadów na prezydenta (z jego nieudolną bandą), by po 20 latach zobaczyć, że nic nie zmieniło się.

R
Ryś

JA TAM NIE MAM NIC PRZECIW KANALIZACJI ! ALE MOŻE BY TAK W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI DROGI GMINNE BO DO WIELU STARYCH DOMÓW NIE MA NORMALNEGO DOJAZDU !!! BĘDE MÓGŁ SIĘ WYSIKAĆ DO KANALIZACJI TYLKO NIE DOJADĘ DO TEGO WC !!!

S
Stanisław

I nie My biegaliśmy za kanalizacją. To Pani sołtys w imieniu Urzędu przychodziła i namawiała do podpisywania zgody na przyłączenie posesji do sieci kanalizacyjnej.

S
Stanisław

A mnie pan Kolary udzielił innej odpowiedzi;Po zaciągnięciu opinii przedstawiciela firmy LEMTECH która opracowała studium wykonalności dla projektu pn. Budowa kanalizacji w Gminie Wieliczka - etap IV oraz wniosek o dofinansowanie, w Państwa przypadku (oraz w wielu innych) na przeszkodzie w realizacji sięgaczy kanalizacji sanitarnej stanęły możliwości finansowe Gminy Wieliczka. Marek Kolary

JRP

Dodaj ogłoszenie