Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Kartka z historii. Otwarto wystawę dokumentująca m.in. dzieje "Solidarności"

Jolanta Białek
Jolanta Białek
zdjęcia: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Ekspozycję "W drodze do niepodległości II” można oglądać na dziedzińcu Zamku Żupnego w Wieliczce. Dużą część prezentacji poświęcono historii Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", który obchodzi w tym roku 40-lecie działalności.

FLESZ - Rekonstrukcja rządu. Czy powstanie superresort

Wystawa jako całość opowiada o wydarzeniach, które miały miejsce od 1945 – od zakończenia II wojny światowej i zajęcia terenów Polski przez Armię Czerwoną po wyjazd jej ostatnich jednostek w 1993 roku.

Jak informują pracownicy Muzeum Żup Krakowskich, ekspozycja pokazuje złożoność i wielowątkowość dążeń polskiego społeczeństwa do uzyskania niepodległości i możliwości samostanowienia o swoim bycie.

- Przedstawione zostały następujące problemy: międzynarodowe tło polityczne, zwłaszcza okresu Zimnej wojny, działania zbrojnego podziemia, sytuacja polskiej emigracji, zrywy niepodległościowe z lat ’56, ’68, ’70, ’76, ’80, rola kościoła, różne drogi opozycji z lat 70. i 80. - aż wreszcie wydarzenia przełomu lat 80. i 90., które doprowadziły do powstania największego w dziejach Polski ruchu społecznego, jakim była „Solidarność”, upadku komunistycznego bloku ZSRR i wycofania wojsk radzieckich z Polski. Wystawa nie pomija też problemów, które podzieliły polską opozycję po pierwszych, wolnych wyborach w 1991 roku – podaje muzeum.

To już dziewiąta wystawa z historycznego cyklu „Wybrane zagadnienia z historii Polski”. Komentarze do prezentacji przygotowano w pięciu wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej, rosyjskiej oraz hiszpańskiej, by jak najwięcej osób mogło zapoznać się z polską historią.

Ekspozycja, którą wielickie muzeum przygotowało we współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym, Europejskim Centrum Solidarności i Wojskowym Biurem Historycznym oraz Radiem Wolna Europa (z jego zasobów pochodzi sześć fotografii) będzie czynna do końca października br. Zwiedzanie jest bezpłatne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski