Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Kopalnia Soli szykuje trzeci szyb oraz nową infrastrukturę przy tężni solankowej

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Wizualizacja: tak ma wyglądać nadszybie szybu Paderewskiego
Wizualizacja: tak ma wyglądać nadszybie szybu Paderewskiego materiały Kopalni Soli Wieliczka
Rusza kolejny etap adaptacji szybu Paderewskiego na potrzeby zwiedzających oraz budowy przy wielickiej kopalni Centrum Obsługi Turystów. Przy tężni planowane jest wykonanie m.in. wielopoziomowego parkingu i placu zabaw

Adaptację na potrzeby turystów XIX-wiecznego szybu Paderewskiego, znajdującego się w sąsiedztwie szybu Daniłowicza, który jest dziś głównym węzłem komunikacyjnym Kopalni Soli, rozpoczęto jesienią 2016 roku. W grudniu ub. roku zakończono prace górnicze i budowlane wewnątrz obiektu. Wykonano m.in. przebudowę głowicy szybu, schody łączące powierzchnię z chodnikiem Kuchnia (na I poziomie kopalni), przestrzeń dla windy.

- Szyb Paderewskiego posiada już wybraną koncepcję docelową zabudowy windy i budynku nadszybia. Projektowanie tych elementów powinno ruszyć jeszcze w tym roku. W trakcie opracowywania jest również dokumentacja związana z budową Centrum Obsługi Turystów przy szybach Daniłowicza i Paderewskiego, a także z wykonaniem Centrum Logistycznego przy szybie Kościuszko - wylicza Tomasz Broniowski, dyrektor Biura Spółki wielickiej Kopalni Soli.

Nowa infrastruktura dla turystów ma być gotowa w najbliższych latach. - To wieloletnie i kosztowne realizacje, wymagające synchronizacji wielu branżowych projektów, pozwoleń i harmonogramów prac - zaznacza Broniowski.

Szyb Paderewskiego (51 m głębokości) wydrążono w 1812 roku. Z pierwszym poziomem kopalni, znajdującym się 64 metry pod ziemią łączyła go pochylnia (zasypana z końcem XIX wieku). Do 1870 r. „Paderewski” był używany przez górników wydobywających sól. Potem przez kilkadziesiąt lat służył turystom, którzy schodzili po 260 drewnianych stopniach. Po II wojnie światowej szyb przykryto betonową płytą; od lat 90. XX wieku obiekt służył wyłącznie do wentylacji wyrobisk.

Kilka lat temu zdecydowano o przywróceniu mu funkcji turystycznej, ponieważ liczba gości kopalni rośnie w takim tempie, że konieczna stała się budowa kolejnego - obok szybów Daniłowicza oraz Regis - zejścia do wielickich podziemi.

Zachowały się widokówki z lat 20. XX w. przedstawiające nadszybie - widoczną na powierzchni część „Paderewskiego”. Był to drewniany nieduży budynek, w stylu szwajcarskim, z wieżyczką i werandą. I właśnie tak będzie wyglądał „Paderewski” także w XXI wieku.

Rekordową frekwencję - 195 tys. turystów - zanotowano w 2018 roku w tężni solankowej w Parku św. Kingi. - Zlecone zostało już wykonanie dokumentacji projektowej zaplecza usługowo-gastronomicznego przy tężni, wraz z placem zabaw, siłownią, małą architekturą i sanitariatami. Nieopodal tężni i warzelni powstanie także parking wielopoziomowy i zaplecze dla imprez plenerowych - podaje Tomasz Broniowski.

W 2018 roku Kopalnię Soli odwiedziło 1 mln 745,8 tys. turystów. - W porównaniu do 2017 roku ruch turystyczny wzrósł o 2,2 proc. W roku 2019 prognozowany jest jego wzrost na podobnym poziomie - mówi Damian Konieczny, prezes Trasy Turystycznej Kopalni Soli.

POLECAMY - KONIECZNIE fSPRAWDŹ:

FLESZ: Eurowizja. Słowo o Tulii i polskich sukcesach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski