Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Leki bez refundacji. Pacjenci są oburzeni

Jolanta Białek
Jolanta Białek
archiwum
Leki refundowane za pełną cenę - takie recepty wypisują lekarze w ośrodku, który świadczy pomoc nocą i podczas weekendów.

Chodzi o recepty z punktu medycznego przy ul. Grottgera 30 w Wieliczce, gdzie od 1 października mieszkańcy mogą uzyskać pomoc medyczną nocą i podczas weekendów.

Mieszkanka Wieliczki Agnieszka Frąk zgłosiła się tam do lekarza w ostatnią niedzielę. - W znajdującej się tuż obok aptece przeżyłam szok, kiedy usłyszałam cenę antybiotyku - 100 proc. płatności. Wiem, że na ten antybiotyk jest zniżka, więc spytałam farmaceutę, dlaczego lek jest pełnopłatny. Dostałam odpowiedź, że wszystkie recepty z tego ośrodka są ze 100-procentową płatnością i trzeba to wyjaśniać w ośrodku. Poszłam tam, a lekarz, który mnie przyjmował, powiedział, że przez to, że ośrodek na ulicy Szpunara złożył odwołanie, NFZ nie może podpisać z nimi kontraktu i dlatego dostałam receptę na 100 proc. - opowiada oburzona kobieta.

- Dlaczego ubezpieczeni pacjenci muszą ponosić koszty konfliktów pomiędzy ośrodkiem zdrowia, a placówką OPC? - pyta pani Agnieszka. Dodaje, że poprosiła farmaceutę o ksero recepty i zamierza domagać się w tej sprawie wyjaśnień i zwrotu kosztów od NFZ.

Takich skarg do NFZ może być więcej, bo wielu pacjentów „z Grottgera” zwróciło uwagę na pełnopłatne recepty.

Wojciech Pabian, wiceprezes spółki OPC prowadzącej ten punkt medyczny przyznaje, że „pojawił się problem”. - Przez to, że kontrakt nie jest jeszcze podpisany, nie możemy wygenerować w systemie numerów dla recept refundowanych i rzeczywiście nie mogą wystawiać ich ci lekarze, którzy są u nas nowi, zostali zatrudnieni w związku z uruchomieniem filii w Wieliczce - twierdzi Wojciech Pabian.

Zapewnia też, że „problem recept” zostanie rozwiązany zaraz po tym, gdy OPC podpisze kontrakt na nocną opiekę. Z nieoficjalnych informacji wynika, że nastąpi to na dniach, bo odwołanie złożone przez wielicki ośrodek zdrowia zostało przez NFZ odrzucone.

Natomiast NFZ twierdzi, że pomimo braku umowy w „punkcie” w Wieliczce można było wystawiać recepty refundowane od 1 października br. Monika Skalny z oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie tłumaczy, że taką możliwość daje lekarzom zgłoszenie na ich indywidualne konto w Portalu Personelu OW NFZ „wykazu miejsc dla których będą pobierać numery recept refundowanych”.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nas
ze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski