Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka ma nowe miasto partnerskie: włoskie Fano

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Agnieszka Rogalska
Fano to miasto, gdzie znakomicie rozwija się turystyka. Właśnie w tej dziedzinie, a także w zakresie kultury i sportu planuje z nim współpracę Wieliczka.

Położone nad Adriatykiem, liczące 60 tys. mieszkańców Fano zostało piątym miastem partnerskim Wieliczki. Umowę o współpracy obu miejscowości podpisano w ostatnich dniach. To sformalizowanie współdziałania obu miast trwającego już od ponad roku (podczas realizacji unijnych projektów z zakresu polityki społecznej).

Włoskie Fano jest największym spośród „miast bliźniaków” Wieliczki i jednocześnie pierwszą w tym gronie miejscowością turystyczną, mającą znakomicie rozwiniętą taką logistykę oraz bazę hotelową i gastronomiczną.

Ten nadmorski kurort, słynący także z zabytków, odwiedza dziennie średnio 30 tys. turystów. To miejsce znane również z jednego z najstarszych karnawałów we Włoszech, który - organizowany zawsze w lutym - przyciąga każdego roku dziesiątki tysięcy widzów. Dlatego Wieliczka zamierza uczyć się od Fano, jak czerpać korzyści z turystyki.

- To dla nas cenny partner. Prócz współdziałania w dziedzinie kultury i turystyki oraz wymiany młodzieży, planujemy również wspólne projekty z zakresu rozwijania turystyki. Zamierzamy organizować razem m.in. szkolenia i warsztaty z obsługi ruchu turystycznego, hotelarstwa i gastronomi, a także współpracę biur podróży - zapowiada burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Fano leży w prowincji Pesaro i Urbino, jest trzecim co do wielkości miastem regionu Marche. Historia miejscowości sięga starożytności. W mieście zachowało się wiele zabytków z tego okresu, a najważniejsze z nich to m.in. mury obronne, zbudowane przez Rzymian w IX wieku n.e oraz tzw. Łuk Augusta.

Współczesne Fano jest znane także z rozwijania kultury i sportu (działają tam m.in. drużyny piłki nożnej, siatkarskie i rugby oraz sekcje szachowe).

Fano jest drugim - po Siesto Florentino - miastem partnerskim Wieliczki z Włoch. Pozostałe „bliźniaki” solnego miasta to: francuskie Saint-André-lez-Lille, niemieckie Bergkamen i czeski Litovel.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski