Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Muzeum regionalne - w ostatnim etapie inwestycji

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Renowacja zabytkowej wozowni zakończy się w połowie 2019 roku
Renowacja zabytkowej wozowni zakończy się w połowie 2019 roku UMiG Wieliczka
Centrum promujące historię i tradycję Wieliczki ma zostać ulokowane w budynku przylegającym do będącej obecnie w remoncie - dawnej wozowni Pałacu Konopków. Prace związane z tworzeniem regionalnego muzeum rozpoczną się w drugiej połowie roku.

O potrzebie utworzenia w Wieliczce regionalnego muzeum mówiono od lat. Mniej więcej przed dekadą z inicjatywą w tej sprawie wystąpiło do magistratu Stowarzyszenie Klub Przyjaciół Wieliczki.

- W Wieliczce tego typu placówka jest niezbędna dla zachowania historii i tradycji miasta. Obecnie właściwie nie ma u nas miejsca, gdzie można prowadzić edukację regionalną dzieci i młodzieży, a jest mnóstwo osób, które chciałyby się tym zająć. Dlatego taki obiekt powinien powstać jak najszybciej - powtarzała Jadwiga Duda, prezes KPW.

W latach 2012-2013 zapadła decyzja, że taka placówka powstanie w przeznaczonej do renowacji zabytkowej dawnej pałacowej wozowni, znajdującej się przy Placu Skulimowskiego. Jednak remont tego obiektu zmierza teraz do finału, a mieszkańcy zwracają uwagę, że zabraknie tam miejsca dla muzeum, bo cały ten budynek ma zająć dział dziecięcy i młodzieżowy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, która przeprowadziła się w styczniu br. do nowej siedziby przy Pałacu Konopków (do Wielickiej Mediateki).

Urzędnicy zapewniają, że centrum regionalne nie wypadło z projektu. - Ta placówka zostanie ulokowana w mającym ok. 300 mkw. powierzchni zabytkowym budynku sąsiadującym z dawną wozownią. Mamy już pozwolenie na budowę dla tej inwestycji, roboty ruszą w drugiej połowie tego roku, po zakończeniu prac w obiekcie przeznaczonym na potrzeby biblioteki - zapowiada Magdalena Golonka z Urzędu Miasta w Wieliczce.

Dodaje, że adaptacja zniszczonej dziś budowli będzie ostatnim etapem tworzenia przy Placu Skulimowskiego miejskiego kompleksu kulturalnego, złożonego z mediateki, kina i właśnie regionalnego centrum. - Także w tym obiekcie odtworzone zostaną historyczne detale architektoniczne, a jego wystrój będzie tworzył całość z pozostałą częścią kompleksu. Obecnie trwają prace związane z koncepcją dla muzeum. Musimy wybrać, co będzie tam prezentowane, bo lista tematów związanych z historią i regionalizmem Wieliczki jest bardzo długa - mówi Magdalena Golonka.

Pewne jest, że regionalne muzeum będzie łączyć tradycję z nowoczesnością. - Powstanie tam naprawdę fajna przestrzeń ekspozycyjna. Wstępnie planujemy pokazywać tam dzieje Wieliczki i poprzez tradycyjne eksponaty, i mutlimedialnie, tak by przyciągnąć jak najwięcej osób, nie tylko mieszkańców, ale także turystów - powiedziała nam natomiast Agata Czarnota--Bajorek, dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wieliczce.

Adaptacja na nowe potrzeby dawnej wozowni trwa od lata 2018 roku. Prace mają zakończyć się w czerwcu br. Podobny czas (8-10 miesięcy) będzie potrzebny także na przystosowanie dla celów wystawienniczych zabytku sąsiadującego z wozownią.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ:Zakaz handlu w niedzielę. Zmiany rządu wstrzymane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski