Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Muzeum Żup Krakowskich ma 70 lat. Otwarto jubileuszową wystawę

Jolanta Białek
Jolanta Białek
1760 rok, widok wnętrz i pracy w kopalni soli w Wieliczce (idealny przekrój kopalni wielickiej), Jan Ezajasz Nilson, Christian Benjamin Müller, według rysunków Jana Gotfryda Borlacha
1760 rok, widok wnętrz i pracy w kopalni soli w Wieliczce (idealny przekrój kopalni wielickiej), Jan Ezajasz Nilson, Christian Benjamin Müller, według rysunków Jana Gotfryda Borlacha materiały Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Na ekspozycji z mottem „70/70”, otwartej w Zamku Żupnym, zaprezentowano 70 obiektów ze zbiorów wielickiego Muzeum Żup Krakowskich. Można podziwiać m.in. róg Bractwa Kopaczy Wielickich z 1534 roku, agatową solniczkę z końca XV wieku oraz rysunki przedstawiające dawną Kopalnię Soli. Jubileuszowa wystawa będzie czynna do 31 maja 2021 roku.

FLESZ - Bon turystyczny zadziała nawet bez noclegu

Pokazane na wystawie eksponaty zostały wybrane bardzo starannie, tak by obrazowały kierunki zainteresowań i badań muzeum oraz różnorodność i bogactwo jego kolekcji. Wybierając eksponaty, twórcy wystawy dr Barbara Konwerska oraz Marek Skubisz, kierowali się wartościami materialnymi i historycznymi oraz walorami artystycznymi obiektów.

W efekcie powstała prezentacja opowiadająca o ważnych tematach i osobach dla historii kopalni i Wieliczki.

- Wśród eksponatów znajdują się m.in.: róg Bractwa Kopaczy z 1534 roku, prace Władysława Skoczylasa i niezwykle cenna solniczka z agatu z końca XV wieku - obecnie najstarsza w kolekcji i po raz pierwszy pokazana publicznie. Są również: różne okazy soli, prehistoryczne naczynia warzelnicze, rzeźby i obrazy, dokumenty królewskie, starodruki, księga personalna załogi i księga zwiedzających kopalnię, a także kukiełki z szopki z czasów II wojny światowej wykonane przez założyciela Muzeum Alfonsa Długosza - podaje Muzeum Żup Krakowskich.

Początki wielickiego muzeum sięgają 1951 roku. Alfons Długosz, pedagog, wizjoner, społecznik, fotografik i artysta, zorganizował wtedy w Wieliczce pierwszą wystawę prezentującą uratowane w kopalni przedmioty, narzędzia i maszyny. Najpierw otwarto podziemną muzealną ekspozycję (w 1966 roku), a potem Zamek Żupny (lata 1992-1996).

W 1978 roku Kopalnia Soli w Wieliczce została wpisana na listę UNESCO, a w 2013 roku wpis ten rozszerzono m.in. o wielicki Zamek Żupny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski