Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka muzyką stoi

JOL
Podczas "Wielkiego Konceru Galowego" zabrzmiała m. in. muzyka filmowa. Artyści ruszyli też w pląsy. Fot. Jolanta Białek
Podczas "Wielkiego Konceru Galowego" zabrzmiała m. in. muzyka filmowa. Artyści ruszyli też w pląsy. Fot. Jolanta Białek
Początek lipca staje się dla wielu osób czasem, który rezerwują na pobyt w Wieliczce. Także niektórzy mieszkańcy miasta nie opuszczają go w tym okresie na dłużej. Powodem jest Summer Music Festival.

Podczas "Wielkiego Konceru Galowego" zabrzmiała m. in. muzyka filmowa. Artyści ruszyli też w pląsy. Fot. Jolanta Białek

KULTURA. Ze względu na III Summer Music Festival zmieniono nawet rozkład jazdy pociągów.

Koncerty organizowane pod tym szyldem przez Polskie Towarzystwo Straussowskie przy współpracy Muzeum Żup Krakowskich, rozpoczęły się w miniony weekend i potrwają do jutra. Można spodziewać się, że niedzielny koncert finałowy, zaplanowany na dziedzińcu zamku żupnego, będzie wydarzeniem wielkiej rangi. Wieczorne spotkanie pasjonatów znakomitego brzmienia zatytułowano "Odyseja Muzyczna - Muzyka Bella", zabrzmią kompozycje i arie operowe m.in. z "Carmen" "Cyrulika sewilskiego" oraz "Czarodziejskiego fletu". Na scenie pojawią się znakomici soliści: Krystyna Tyburowska, Edyta Piasecka, Aleksandra Resztik, Tadeusz Szlenkier, Leszek Świdziński i Rafał Songan oraz Orkiestra Obligato, której szefuje Jerzy Sobeńko.
Jutrzejszy koncert w Wieliczce (początek o godz. 19), spowodował nawet korektę w kursowaniu pociągów pomiędzy grodem Kraka a solnym miastem. Zgodnie z sugestiami melomanów Małopolski Zakład Przewozów Regionalnych zdecydował, że skład pociągu, który o godz. 17.36 odjeżdża z krakowskiego Dworca Głównego do Wieliczki zostanie wzmocniony, by pomieścić wszystkich podróżnych chcących tym środkiem lokomocji dotrzeć na finał III Summer Music Festival. Natomiast kurs ostatniego pociągu odjeżdżającego ze stacji "Wieliczka Rynek" przesunięto na późniejszą godzinę, by mogli nań zdążyć uczestnicy festiwalu. Goście z Krakowa będą mieć więc do dyspozycji szynobus mieszczący 270 osób. Wyruszy on do Krakowa o godz. 22.08.
Trudno stwierdzić, jak liczna była publiczność dotychczasowych sześciu koncertów "Muzycznego Tygodnia". Można powiedzieć tylko, że widzów były tysiące. Plenerowe muzyczne spotkania przycią-gnęły tyle osób, że zatłoczone były nie tylko place, gdzie występowali artyści, ale i okoliczne ulice. Natomiast na wszystkich koncertach "pod dachem" był komplet publiczności.
Wymieńmy muzyczne wydarzenia. "Koncert Trzech Tenorów" z udziałem Pawła Skałuby, Dariusza Stachury i Adama Zdunikowskiego oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej. "Wielki Koncert Galowy", podczas którego zabrzmiały m.in. przeboje muzyki filmowej zaśpiewane i zagrane przez: Edytę Krzemień, Sylwię Lorens, Ewę Romaniak, Monikę Węgiel, Leszka Świdzińskiego i Rafała Songana oraz Orkiestra Obligato. Podziemne występy - Grupy MoCarta z Katarzyną Jamróz i Katarzyną Zielińską oraz Moniki Węgiel i "Obligato", którzy zaprosili publiczność na koncert niezapomnianych piosenek Edith Piaf, Ewy Demarczyk i Czesława Niemena. Recital znakomitej pianistki Krystyny Man Li Szczepańskiej oraz spotkanie z zespołem Czerwony Tulipan.
Uczestnicy tych koncertów będą je wspominać jeszcze długo. Równie ciekawie jak dotychczasowe spotkania zapowiada się także dzisiejszy, przedostatni festiwalowy koncert. Spotkanie z muzyką szkocką i irlandzką w wykonaniu zespołu The Reivers rozpocznie się o godz. 19 na dziedzińcu Sztygarówki.
(JOL)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski