Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka, Niepołomice. Dzięki kwestom stare mogiły odzyskują blask

Jolanta Białek
Kwesty na wielickim cmentarzu odbywają się od 2006 roku
Kwesty na wielickim cmentarzu odbywają się od 2006 roku fot. Jolanta Białek
Dzień Wszystkich Świętych to także okazja, aby wesprzeć akcję ratowania zniszczonych grobów. Datki na ten cel będzie gromadzić na miejskich nekropoliach łącznie ponad 100 kwestarzy.

Wielicka kwesta na cmentarzu przy ul. Piłsudskiego będzie jubileuszowa. Uczniowie wielickich szkół, członkowie grup artystycznych oraz wiele osób ze Stowarzyszenia Klub Przyjaciół Wieliczki, którego szefowa Jadwiga Duda zainicjowała społeczne ratowanie najstarszych nagrobków, będą gromadzić datki na ten cel już po raz dziesiąty.

Zebrane w tym roku pieniądze zostaną przeznaczone na renowację kamiennego nagrobka rodziny Mazurkiewiczów, pochodzącego z końca XIX wieku. Mogiłę, która znajduje się w I kwaterze cmentarza wyróżnia m.in. cokół z figurą Matki Bożej Niepokalanie Poczętej oraz wapienna tablica z imiona zmarłych członków rodziny.

Akcję zaplanowano 1 listopada w godz. 8-16. Wolontariuszy z puszkami z logo Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Cmentarza Komunalnego można będzie spotkać przy wszystkich wejściach na nekropolię oraz przy Kwaterze Wojskowej (wejście od strony parkingu). Każdy z gromadzących datki będzie wyposażony również w pamiątkowe „cegiełki”, które otrzymają wszyscy przyłączający się do kwesty.

Cmentarz przy ulicy Piłsudskiego - niegdyś zwany „na Zadorach” - powstał w pierwszej połowie XIX wieku. Na nekropolii są liczne mogiły z czasów powstań krakowskiego i styczniowego oraz I wojny światowej, a wiele z nich jest zaniedbanych. Dzięki ofiarności mieszkańców udało się dotychczas odnowić dziesięć grobów (m.in. notariusza, barona Kazimierza Przychockiego oraz uczestnika Powstania Styczniowego Seweryna Junoszy Łempickiego, a także pomnik na mogile, w której spoczywają Juluś i Anusia Szafrańscy).

Jeszcze dłuższą tradycję, trzynastoletnią, mają kwesty organizowane na cmentarzu parafialnym w Niepołomicach. Z zebranych w ten sposób funduszy uratowano już kilkanaście nagrobków. W tym roku wolontariusze ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Niepołomickiej oraz tamtejszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku będą kwestować w niedzielę w godz. 9-18. - Datki z tegorocznej zbiórki przeznaczymy na pokrycie kosztów renowacji dużego grobowca, pochodzącego sprzed ponad 100 lat. Mogiła ta została odnowiona w ostatnich miesiącach - mówi Janusz Jagła, prezes SMZN.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski