Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka, Niepołomice. Te kwesty uratują cmentarne zabytki

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Dzięki kwestom odnowiono na wielickim cmentarzu m.in. nagrobek uczestnika Powstania Styczniowego Seweryna Junoszy Łempickiego
Dzięki kwestom odnowiono na wielickim cmentarzu m.in. nagrobek uczestnika Powstania Styczniowego Seweryna Junoszy Łempickiego archiwum
1 listopada to także okazja, by wesprzeć akcję odnowy starych mogił. Na cmentarzach w Wieliczce i Niepołomicach będzie kwestować na ten cel w sumie ok. 200 osób

Na cmentarzu komunalnym w Wieliczce kwesta odbędzie się już po raz dwunasty. Datki na ratowanie starych mogił będzie zbierać tam ponad 130 wolontariuszy: uczniowie wielickich szkół, członkowie grup artystycznych, harcerze, przedstawiciele miejskiego samorządu oraz wiele osób ze Stowarzyszenia Klub Przyjaciół Wieliczki.

Zbiórkę zaplanowano w godz. 8-16. Kwestarzy można będzie spotkać przy wszystkich wejściach na nekropolię i przy Kwaterze Wojskowej.

Zebrane w tym roku fundusze zostaną przeznaczone na renowację dwóch mogił. - To nagrobek Jana Hojarczyka, zmarłego w 1916 roku miejskiego budowniczego, projektanta wielu wielickich budynków z przełomu XIX i XX wieku, oraz grobowiec Andrzeja i Alojzego Procnerów. Andrzej zmarł w 1861 roku, a Alojzy w 1918 - informuje Jadwiga Duda, szefowa Klubu Przyjaciół Wieliczki, która w 2005 roku zainicjowała społeczne ratowanie najstarszych nagrobków na miejskim cmentarzu.

Dzięki tej akcji i ofiarności mieszkańców na wielickiej nekropolii - założonej w pierwszej połowie XIX wieku - odnowiono już kilkanaście mających ponad 100 lat nagrobków. Uratowano m.in. mogiły notariusza, barona Kazimierza Przychockiego oraz uczestnika Powstania Styczniowego Seweryna Junoszy Łempickiego, a także pomniki nagrobne Julusia i Anusi Szafrańskich oraz Józefy Diehlówny.

Jak mówi Jadwiga Duda, w tym roku do akcji przyłączy się także Szkoła Podstawowa z Janowic. Kwestę na ratowanie zabytków wielickiej nekropolii organizuje wśród janowickich nauczycieli i uczniów - Aleksandra Pasek, nauczycielka, członkini Klubu Przyjaciół Wieliczki.

Natomiast kwestę na cmentarzu parafialnym w Niepołomicach organizuje tradycyjnie Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej wraz z parafią pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników. Wolontariusze będą zbierać datki w godz. 9-17 przy wszystkich wejściach na cmentarz.

To już szesnasta niepołomicka kwesta. W ramach tego projektu odrestaurowano liczne cmentarne zabytki, m.in. mogiły, w których spoczywają: ksiądz kanonik Piotr Graczyński (1854-1914), malarz i artysta Karol Tichy (1871-1939) oraz siedmioletni Maniuś Wejwoda (1892-1899).

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski