Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Nowe okręgi kością niezgody. Będzie odwołanie do komisarza wyborczego

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Wieliczka. Nowe okręgi kością niezgody
Wieliczka. Nowe okręgi kością niezgody Malgorzata Genca / Polska Press
Wielicka Rada Miejska zatwierdziła okręgi, w których będą „dzielone” tej jesieni samorządowe mandaty. Klub PiS zapowiada, że zaskarży tę uchwałę

13 - tylu radnych poprało uchwałę o podziale gminy Wieliczka na okręgi wyborcze, które mają obowiązywać podczas najbliższych wyborów samorządowych. Nowemu podziałowi, w którym miejskie os. Ogrodowe znalazło się razem z sołectwami z północy gminy, sprzeciwiało się dziesięcioro samorządowców - cały klub radnych PiS oraz Piotr Marzec.

Radni PiS zapowiadali, że zgłoszą swoją propozycję podziału na okręgi - jako autopoprawkę do uchwały procedowanej na sesji, ale podczas wtorkowych obrad o to nie zawnioskowali. Była to ostatnia chwila, by podjąć uchwałę w tej sprawie, bo gminy muszą wyznaczyc nowe wyborcze „granice” do końca marca, w przeciwnym razie zajmie się tym z urzędu komisarz wyborczy.

Przypomnijmy, że proponowanemu przez wielicki magistrat „wyborczemu” podziałowi gminy na trzy okręgi sprzeciwiały się jeszcze przed sesją PiS, PSL, PO i Nowoczesnej. PiS chciał czterech okręgów (dwóch miejsko-wiejskich i dwóch wiejskich). Pozostałe ugrupowania wskazywały m.in., że osiedle Ogrodowe powinno być w okręgu miejskim oraz, że przed takim podziałem konieczne były społeczne konsultacje.

Zdaniem klubu radnych PiS przegłosowana we wtorek uchwała „wyrzuca osiedle Ogrodowe z miasta”. Szef tego ugrupowania radny Michał Roehlich powiedział nam wczoraj, że podział gminy Wieliczka na nowe okręgi wyborcze zostanie zaskarżony do komisarza wyborczego. Klub radnych chce wykazać w swym odwołaniu, że są możliwe inne warianty podziału gminy, które „będą korzystniejsze dla mieszkańców”.

Adam Panuś, sekretarz gminy Wieliczka, który odpowiadał za opracowanie podziału tego rejonu na okręgi wyborcze mówi, że koncepcje były wcześniej konsultowane z komisarzem wyborczym, który „nie wiedział przeciwwskazań, by wcielić je w życie”.

- Ustawa mówi wyraźnie, że przy ustalaniu okręgów musi być zachowana jednolita norma przedstawicielstwa (statystyczna liczba mieszkańców przypadająca na jednego radnego - red.). Dla gminy Wieliczka taka norma wynosi obecnie 2451 mieszkańców. W 100 proc. nie da się tego osiągnąć, ale różnica muszą być jak najmniejsze. Po przyłączeniu os. Ogrodowe do okręgu nr 3 ta różnica jest na poziomie 160 mieszkańców, a więc najmniejsza, jaką mogliśmy wyliczyć - tłumaczy Adam Panuś. Dodaje, że jesli os. Ogrodowe znalazłoby się w okręgu miejskim, to trzeba byłoby wybierać tam 9 radnych, a można tylko 8.

Okręgi zatwierdzone podczas wtorkowej sesji Rady Miejskiej

okręg nr 1: wszystkie miejskie osiedla prócz Ogrodowego

okręg nr 2: Byszyce, Dobranowice, Golkowice, Gorzków, Grabówki, Grajów, Jankówka, Janowice, Koźmice Małe, Koźmice Wielkie, Mietniów, Pawlikowice, Podstolice, Raciborsko, Rożnowa, Siercza, Sygneczów

okręg nr 3: os. Ogrodowe w Wieliczce, Brzegi, Chorągwica, Czarnochowice, Grabie, Kokotów, Lednica Górna, Mała Wieś, Strumiany, Sułków, Śledziejowice, Węgrzce Wielkie, Zabawa.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

WIDEO: Smaczne mięso i wędliny na Wielkanoc

Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski