MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Pacjenci są pełni niepokoju

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Grzegorz Czekaj
Pomoc medyczna. Za dwa miesiące mieszkańcy powiatu stracą możliwość korzystania na dotychczasowych zasadach z nocnej i świątecznej opieki lekarskiej w miejscowych ośrodkach zdrowia. „Nocnych” pacjentów mają przejąć szpitale, w tym przypadku - w Krakowie i Myślenicach.

Z dniem 30 września br. umowa na świadczenie opieki zdrowotnej nocnej i świątecznej zostaje rozwiązana, w związku z wejściem w życie nowych przepisów - takie informacje nadeszły z oddziału NFZ w Krakowie do ośrodka zdrowia w Wieliczce oraz do Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej OPC w Niepołomicach i Gdowie.

Tego typu pomoc medyczna niesiona mieszkańcom w lokalnych przychodniach zostanie zlikwidowana, bo wchodzi wtedy w życie zmieniona Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, uchwalona 23 marca 2017 r. Według nowych przepisów pomocą chorym nocą (w godz. 18-8) oraz w weekendy i inne dni świąteczne, mają zajmować się teraz niemal wyłącznie szpitale.

Jednak w powiecie wielickim takiej placówki nie ma. Jest za to już ponad 110 tys. mieszkańców, a statystyki pokazują, że nocnej i weekendowej pomocy medycznej potrzebuje bardzo wielu z nich. W roku ubiegłym było to - w skali całego powiatu - aż ponad 42 tys. osób.

W Samodzielnym Zakładzie Lecznictwa Otwartego w Wieliczce, który zapewnia nocną i weekendową opiekę medyczną także mieszkańcom gminy Biskupice przyjęto w 2016 roku podczas takich dyżurów w sumie 19 483 osoby. - Średnia na dzień to 54 pacjentów. Najwięcej osób korzystało z pomocy w soboty i niedziele, średnio po 120 osób. Natomiast na nocne dyżury w dni powszednie przychodziło w ubiegłym roku średnio po 30 osób - podaje Lucjan Marosek, wicedyrektor ośrodka zdrowia w Wieliczce.

„Obłożone” były również placówki zdrowotne w Niepołomicach (zapewnia ona nocną i świąteczną pomoc także mieszkańcom gminy Kłaj) oraz w Gdowie. Z danych, które uzyskaliśmy z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej OPC wynika, że w Niepołomicach udzielono w roku ubiegłym pomocy medycznej 12 591 pacjentom. Na nocne dyżury w ciągu tygodnia przychodziło średnio 26-30 osób (w sezonie zachorowań 35-45), a podczas weekendów dzienna średnia wynosiła 50-60 osób (w sezonie zachorowań 90-100).

W NZOZ OPC w Gdowie przyjęto w 2016 roku 10 123 mieszkańców. Od poniedziałku do piątku potrzebowało nocą pomocy lekarza średnio 25- 27 osób (w sezonie zachorowań ok. 30), a w soboty i niedziele - po 40-45 (w sezonie zachorowań 85-95).

Mieszkańcy gminy Wieliczka są przerażeni tym, że za chwilę w razie nocnej, czy weekndowej choroby, mogą zostać zmuszeni do szukania pomocy medycznej w szpitalach krakowskich. Widzą w takim rozwiązaniu same minusy: począwszy od odległości i związanych z tym kłopotów z dojazdem, po wszechobecne w krakowskich placówkach szpitalnych nocne i weekendowe kolejki do lekarzy, a tym samym dłuższe oczekiwanie na udzielnie pomocy.

Mieszkańcy gminy Gdów mają z kolei najbliższy szpital w Myślenicach, a więc w odległości 20-30 km. - Kiedy słyszę o takich projektach, mam przed oczami moją niedawną rodzinną historię. Mężowi „skoczyło” w nocy mocno ciśnienie, leki nic nie dawały. Nie było akurat nikogo kto mógłby odwieźć go do ośrodka zdrowia w Gdowie. Nie było wyjścia, mąż czuł się fatalnie, ale musiał odważyć się i usiąść za kierownicą. Jechaliśmy z duszą na ramieniu, powolutku, udało się nam dotrzeć do ośrodka. Ale to było kilka kilometrów drogi, którą mąż zna na pamięć. To była kwestia 10 minut i byliśmy u lekarza. Gdyby przyszło nam szukać pomocy aż w Myślenicach, boję się myśleć jak mogłoby się to skończyć - opowiada mieszkanka Zagórzan.

Jak będzie wyglądała za dwa miesiące nocna i świąteczna opieka medyczna dla mieszkańców powiatu wielickiego, nikt nie jest dziś w stanie powiedzieć. Zmieniona ustawa dopuszcza, że w szczególnych przypadkach taka pomoc może być niesiona pacjentom także w placówkach nie będących szpitalami. - W takich sytuacjach NFZ ma możliwość ogłoszenia konkursu na tego typu usługi. Nie wiemy jednak, czy taki konkurs będzie, na dziś nie mamy właściwie żadnej wiedzy, jak będzie wyglądała nocna i świąteczna opieka od 1 października. Ale na wszelki wypadek zaczęliśmy przygotowywać dokumenty na ewentualny konkurs - powiedział nam wicedyrektor wielickiego ośrodka zdrowia.

Zdecydowanie negatywną opinię o likwidacji lokalnej opieki nocnej i świątecznej wyrazili - w rezolucji - także wieliccy Radni Miejscy. Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł zapowiada, że gmina będzie walczyć o pozostawienie w Wieliczce „nocnego ośrodka”. - Będziemy przekonywać do tego wojewodę i NFZ bazując na tym, że w naszym powiecie nie ma szpitala. Sądzę, że to się uda. A jeśli nie, jestem gotów zorganizować akcję zbierania wśród mieszkańców podpisów pod petycją w tej sprawie - deklaruje Artur Kozioł.

Jak ma wyglądać od 1 października nocna i świąteczna opieka zdrowotna dla mieszkańców powiatu wielickiego zapytaliśmy wczoraj także w Małopolskim Oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Odpowiedź mamy otrzymać w poniedziałek.

42 197
Tylu pacjentów korzystało w 2016 roku z pomocy lekarzy nocą i podczas weekendów w ośrodkach zdrowia w Wieliczce, Niepołomicach i Gdowie

240
Średnio tylu mieszkańców szuka podczas weekendów pomocy medycznej w wielickim ośrodku zdrowia

64
Tylko tyle dni pozostało do wejścia w życie nowych reguł świadczenia opieki nocnej i świątecznej. Ale szczegółów projektu ciągle brak

12 591
Tylu pacjentów przyjęło w ub. roku OPC w Niepołomicach (a ma tam dyżury tylko lekarz pediatra)

20-30
Tyle kilometrów jest z sołeectw w gminie Gdów do najbliższego im szpitala w Myślenicach

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 14

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 14

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski