Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Początek grudnia to czas górników. Barbórka już trwa

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Rafał Stachurski
Barbórka to uświęcona wiekami tradycja - dla górników dzień oczekiwany i uroczyście obchodzony. W kopalni świętowanie już trwa. W mieście odbędzie się 4 grudnia.

W Wieliczce obchody górniczego święta rozpoczęto w tym tygodniu. Tradycyjnie - uroczystością, podczas której honorowano pracowników Kopalni Soli obchodzących jubileusze pracy zawodowej (na zdjęciu).

Natomiast w czasie głównego barbórkowego spotkania, zaplanowanego w kopalni na 3 grudnia będzie nie tylko uroczyście, ale i biesiadnie. Oprócz wręczenia górniczych szpad, kordów i bart, zaplanowano wtedy także górnicze spotkanie zwane - karczmą.

Górnicza brać

Barbórka to czas spotkań i refleksji. Wieliccy górnicy na początku grudnia odwiedzają także cmentarze, by pomodlić się za zmarłych kolegów i wszystkich tych, którzy pracowali w solnych podziemiach. Wybierają się liczną grupą, w galowych mundurach, na nekropolie w Wieliczce oraz Gdowie (tam zapalają znicze na mogile górników - powstańców z 1846 roku).

- Tradycja odwiedzin wielickiej nekropolii narodziła się pod koniec lat. 70. i kontynuowana jest do dziś. Z kolei gdowski cmentarz górnicy odwiedzają od 2006 roku. Zwyczaj ten podkreśla poczucie jedności, górniczą wspólnotę i ciągłość 700-letniej historii wielickiej Kopalni Soli - opowiadają pracownicy Biura Prasowego solnej spółki.

Okazją do refleksji jest również barbórkowa msza św. będąca jednocześnie podziękowaniem i prośbą do św. Barbary o dalszą opiekę nad kopalnią, górnikami, wieliczanami, turystami. Potem jest czas akademii, podczas której są wręczane m.in. odznaczenia państwowe i resortowe oraz nadawane stopnie górnicze.

Nie brakuje „Górniczej karczmy”, czyli radosnego świętowania. Ten zwyczaj przywędrował do Wieliczki ze Śląska. To spotkanie wyłącznie w męskim gronie, podczas którego obowiązują sztywne reguły, jeśli chodzi o ubiór: wymogiem są galowe mundury. Karczma jest okazją do rozmów i żartów, a także symbolicznego przyjęcia w górnicze szeregi młodych adeptów podziemnego fachu.

Pasowanie na górnika odbywa się poprzez rytuał nazywany skokiem przez skórę („skóra” była niegdyś ważnym elementem wyposażenia i stroju górnika). Stojący na podwyższeniu kandydat składa górnicze ślubowanie, a potem musi przeskoczyć przez skórzany fartuch, który trzyma przed nim doświadczony górnik.

Panowie mają „Karczmę górniczą”, zaś panie obchodzą Barbórkę także podczas biesiady o nazwie „Babski comber”.

Barbórka w mieście

Takie spotkania odbywają się mniej więcej od dekady. Do tej pory ich scenerią było „Solne Miasto”, a w tym roku zaplanowano świętowanie w nowej Wielickiej Mediatece.

Miejskie obchody odbędą się 4 grudnia i potrwają cały dzień. W programie m.in.: barbórkowe warsztaty rękodzielnicze dla dzieci „Jesteśmy górnikami” (w godz. 10-14), „stoisko rozmaitości” z grami i zabawami dla najmłodszych (w godz. 10-14), otwarcie wystawy rzeźb Józefa Kowalczyka (godz. 16), pokaz filmu „Barbórka” Macieja Pieprzycy (godz. 16.30 i 19.30).

Będzie też spotkanie z Mariuszem Wollnym, autorem cyklu o przygodach XVI-wiecznego detektywa Kacpra Ryksa. Temat wieczoru - „Z dziejów alchemii w Polsce i na świecie” (godz. 18).

Święta „od miecza”

Według tradycji św. Barbara była córką zamożnego kupca Dioskura z Nikomedii lub Heliopolis, która przyjęła chrzest i ślubowała czystość, czym naraziła się ojcu. Więził on córkę w wieży, potem zaś ściął mieczem. Za ten uczynek spotkała go kara boska - padł rażony piorunem. Natomiast Barbarę odwiedził przed egzekucją anioł, który przyniósł jej eucharystię. Legenda głosi, że wydarzenia te miały miejsce w ok. 306 r., za panowania cesarza Maksymiliana.

Atrybutami św. Barbary są kielich z hostią, wieża oraz miecz. Modlą się do niej m.in. architekci, dzwonnicy, marynarze, kowale, strażacy i górnicy. Święta Barbara, nazywana patronką dobrej śmierci sprawuje pieczę nad tymi, którzy podczas swojej pracy narażają życie.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski