Wieliczka. Podczas święta miasta możemy pomóc Marcelowi

Wieliczka. Podczas święta miasta możemy pomóc Marcelowi

Zdjęcie autora materiału
Jolanta Białek

Dziennik Polski 24

Rozpoczynające się jutro Dni św. Kingi 2018 to nie tylko zabawa. Zbierane będą też datki na rzecz chorego 18-letniego Marcela
Na pierwszym planie Marcel z mamą

Na pierwszym planie Marcel z mamą ©Agnieszka Rogalska

„Razem z wami zbiorę sporo kasy, razem zrobimy to. Przybądźcie do Wieliczki. Zapraszam z tatą i mamą” - tak Marcel kusi swych znajomych na Facebooku do udziału w Dniach św. Kingi 2018.

Historię 18-letniego Marcela Danka z podwielickich Śledziejowic, opisaliśmy w sobotnim „Tygodniku Wielickim”. Chłopiec jest niepełnosprawny na skutek wypadku, któremu uległ gdy miał 1,5 roku. Marcel cierpi na porażenie mózgowe. Nie chodzi, nie siedzi samodzielnie, nie mówi. Jednak wszystko rozumie i bardzo chętnie się uczy. Od niedawna ma także możliwość komunikowania się ze światem, za pomocą specjalnej klawiatury oraz komunikatora wzroku „TOBI-15”.

Podczas święta Wieliczki gromadzone będą pieniądze na zakup niezbędnego dla rodziny Marcela - podnośnika sufitowego. Taki sprzęt jest drogi, potrzeba na to ok. 35 tys. zł. Rodziców nastolatka nie stać na ten wydatek, a możliwości pozyskania na to dofinansowania są obecnie praktycznie żadne.

- Z zakupem sprzętu rehabilitacyjnego i innymi wydatkami związanymi ze zdrowiem Marcela, radziliśmy sobie od jego wypadku sami, z pomocą rodzinyoraz 1 procenta. Teraz już nie dajemy rady, dlatego poprosiliśmy o pomoc ludzi dobrej woli - mówi Mariola Danek, mama chorego chłopca.

Zbiórka pieniędzy dla Marcela rozpocznie się wraz z inauguracją święta miasta. - Wolontariusze będą zbierać datki do puszek przez trzy dni, aż do niedzieli. Na parkingu przy ulicy Dembowskiego pojawi się też stoisko, na którym jako „cegiełki” dla Marcela będą sprzedawane różne wielickie wydawnictwa - zapowiada Magdalena Golonka z Urzędu Miasta w Wieliczce.

„Dni” rozpoczną się 20 lipca VII Międzynarodowym Festiwalem „Poznajemy kulturę Europy” (godz. 18). W „Solnym Mieście” wystąpią zespoły regionalne z Polski, Francji i Ukrainy.

Główne atrakcje imprezy, nad którą patronat medialny objął „Dziennik Polski”, to m.in. także koncerty zespołu Enej oraz Gromee (21 lipca, od godz. 20.30) oraz Sokół Orkestar (22 lipca, godz. 20.30).

Będzie też XVIII Bieg o Pierścień św. Kingi, degustacja potraw kuchni francuskiej i niemieckiej, pokaz sztucznych ogni i moc innych rozrywek.

Wstep na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Program: www.wieliczka.eu.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?