Wieliczka. Rozbudowa ośrodka zdrowia zbyt kosztowna. Miasto prosi ministerstwo o dofinansowanie inwestycji

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Wizualizacja rozbudowanego ośrodka zdrowia w Wieliczce. Inwestycja ma zostać wykonana do końca 2021 roku. Przetarg "wyszedł" za drogo, ale miasto zapewnia, że nie zrezygnuje z tego przedsięwzięcia materiały UMiG Wieliczka
Przetarg pokazał, że rozbudowa ośrodka zdrowia w Wieliczce będzie o wiele droższa niż zakładano. Jednak miasto nie zamierza rezygnować z inwestycji, której nadano priorytet. Przedsięwzięcie to zmieni także obecną – od dawna bardzo trudną – sytuację drogową w rejonie ulicy Szpunara. Nowe rozwiązania w tym zakresie przygotują naukowcy z Politechniki Krakowskiej.

FLESZ - Co możemy zrobić, by nie dać się COVID-19?

Realizowany w trybie pilnym projekt rozbudowy ośrodka zdrowia przy ul. Szpunara o część modułową ma poprawić znacząco warunki oraz jakość świadczenia usług medycznych dla mieszkańców gminy Wieliczka. Miasto zabezpieczyło na tę inwestycję 10,5 mln zł, a na przetarg wypłynęły dwie oferty, z cenami 14,471 mln zł oraz 17 mln zł.

Gmina Wieliczka realizuje to przedsięwzięcie na mocy porozumienia z miejskim Samodzielnym Publicznym Zespołem Lecznictwa Otwartego. Rozbudowa ma być finansowana z kredytu, który zaciągnie SPZLO. a miasto go poręczy i będzie spłacać. W związku z większymi niż zakładano kosztami projektowanych prac, Wieliczka nie planuje zwiększać kwoty pożyczki, ale szuka innych rozwiązań.

- Wysłaliśmy w tym tygodniu pisma do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o dofinansowanie rozbudowy ośrodka zdrowia. Uważamy, że w dobie Covid-19 i sytuacji gdy nowa część przychodni będzie mogła zostać wykorzystywana także na potrzeby związane z pandemią, gmina nie powinna sama finansować takiej inwestycji. Ale rozbudowa przychodni jest kluczowa dla bezpieczeństwa mieszkańców, dlatego będzie realizowana nawet przy braku dotacji. Jednak w takim przypadku konieczne będzie ograniczenie zakresu prac i nowa część ośrodka będzie mniejsza niż założyliśmy w koncepcji

– powiedział „Dziennikowi Polskiemu” burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Rozbudowa przychodni zdrowia w Wieliczce, prowadzona w trybie zaprojektuj i wybuduj, ma być superszybka. Modułowa część ośrodka powinna być gotowa już na koniec 2021 roku

Obiekt, który zaplanowano na terenie za ośrodkiem (w miejscu gdzie obecnie jest m.in. parking dla służb medycznych), będzie miał – według obecnej koncepcji - trzy kondygnacje (parter plus dwa piętra) o łącznej powierzchni 1565 mkw. Nową przestrzeń zaprojektowano przede wszystkim z myślą o dodatkowych gabinetach dla lekarzy pediatrów oraz nocnej opiece medycznej.

- W budynku, dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych, będą znajdowały się: gabinety lekarskie, gabinety zabiegowe, izolatki dla osób z chorobami zakaźnymi. Obiekt zostanie wyposażony w windę dostosowaną do przewozu łóżek. Nową przestrzeń wyznaczono również dla recepcji wraz z zapleczem, powstanie także specjalne zaplecze logistyczne i socjalno sanitarne dla personelu, z niezależnym wejściem. Obiekt będzie w pełni nowoczesny, a co najważniejsze w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego będzie mógł zostać w szybki sposób przygotowany do pełnienia funkcji oddziału ratunkowego i szpitalnego

- podaje Urząd Miasta w Wieliczce.

Z wnioskiem o dofinansowanie – w wysokości 7,5 mln zł – zwróciły się do Ministerstwa Zdrowia nie tylko władze Wieliczki, ale także dyrekcja ośrodka zdrowia oraz Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UMiG Wieliczka.

„Powiat wielicki jako jeden z nielicznych nie posiada własnego zaplecza szpitalnego. (...) Jego brak odczuliśmy dotkliwie w okresie nasilonych zachorowań na Covid-19 (…). Powyższa realizacja (rozbudowa ośrodka – red.) w określonej części mogłaby być wykorzystywana w okresie zagrożenia epidemiologicznego jako izolatorium – dla pacjentów, których stan zdrowia nie wymaga hospitalizacji, ale wymaga stałego monitorowania parametrów życiowych i nadzoru medycznego”

- napisała do ministerstwa Grażyna Kozak, dyrektorka wielickiego SPZLO.

Z kolei Krzysztof Kühl, szef gminnego zarządzania kryzysowego zwraca uwagę, że rozbudowa przychodni zdrowia w Wieliczce wraz z uruchomieniem tam poradni chorób zakaźnych, pozwoli na zapewnienie wymaganego bezpieczeństwa medycznego mieszkańcom gminu Wieliczka i powiatu oraz „zwiększy wachlarz możliwości podejmowania kolejnych działań, ukierunkowanych na zwalczanie pandemii Covid-19”.

Drogowy koszmar w rejonie ulicy Szpunara w Wieliczce. Ogromne problemy z parkowaniem. Wątpliwości mają także przedstawiciele wielickich oddziałów „medycznych” związków zawodowych

Projekt rozbudowy ośrodka zdrowia zrodził wśród mieszkańców także pytania i obawy związane z dalszą sytuacją drogową w rejonie, gdzie jest tak ciasno, że znalezienie tam miejsca postojowego graniczy z cudem.

Ponieważ modułowa część ośrodka ma powstać na terenie, gdzie znajduje się obecnie parking dla pracowników przychodni, pismo w tej sprawie skierowali pod koniec grudnia 2020 do przewodniczącego Rady Miejskiej także przedstawiciele wielickich oddziałów związków zawodowych lekarzy, pielęgniarek i położnych oraz pracowników ochrony zdrowia.

Burmistrz Wieliczki twierdzi, że swoisty konflikt w tej kwestii ze związkami zawodowymi został już zażegnany, a miasto przygotowuje w tym rejonie nowe rozwiązania drogowe.

- Zleciliśmy specjalistom z Politechniki Krakowskiej opracowanie projektu zagospodarowania obszaru SPZLO, rejon ulic Szpunara i Słowackiego, łącznie z organizacją miejsc parkingowych i możliwością wykonania wyjścia/wyjazdu z okolicy ośrodka na ul. Słowackiego. Dokument ten będzie gotowy za kilka miesięcy

– zapewnia Artur Kozioł.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rhw

PIĘKNIE ! Tylko kretynizmem jest rozbudowa w tym miejscu !

JUŻ JEST BARDZO TRUDNO TAM DOJECHAĆ A PARKINGU TO NIE MA ! DO PRZYCHODNI W WIĘKSZOŚCI PRZYCHODZĄ - PRZYJEŻDŻAJĄ schorowani ludzie nie zdrowi co mogą iść na piechotę z parkingu z pod kopalni !

Radni i burmistrz ZAKORKUJĄ ZATKANĄ WIELICZKĘ ! Gratuluję kompletnego braku wyobraźni !!! CO MOŻNA WYMAGAĆ PRZY 3 CZY4 KADENCJI !

Dodaj ogłoszenie