FLESZ - Koronawirus - kwarantanna w całej Polsce
Przetarg na wzniesienie dworca rozstrzygnięto jeszcze w połowie ubiegłorocznych wakacji. Prace związane inwestycją – przygotowanie dokumentacji technicznej oraz budowa infrastruktury - miały trwać do sierpnia 2020 roku. Terminy te posypały się, bo ostatnich siedem miesięcy minęło na ustaleniach z wojewódzkim konserwatorem zabytków (rejon ulicy Dembowskiego znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej) dotyczących wyglądu dworcowego budynku.
Według przygotowanej przez Wieliczkę koncepcji, obiekt miał być nowoczesny, natomiast zdaniem konserwatora – powinien on nawiązywać do zabytkowej architektury miasta. Z informacji wielickiego Urzędu Miasta wynika, że koncepcja dworca przedstawiona przez konserwatora zabytków była bardzo atrakcyjna, ale miała kluczowy „minus”. Jej realizacja zwiększyłaby koszty inwestycji o ok. 100 proc.
Negocjacje w tej sprawie zakończono dopiero w ostatnich tygodniach. Jak mówi Magdalena Golonka, udało się wypracować kompromis. Obecny projekt jest zgodny z zaleceniami konserwatora, ale jednocześnie nie podniesie kosztów przedsięwzięcia.
- Budynek dworca będzie inny niż przedstawiany na wcześniejszych wizualizacjach. Między innymi jego dach nie będzie płaski, ale spadzisty i wykonany z dachówki. Szczegóły dotyczące wyglądu dworca i harmonogram jego budowy wykonawca prac przedstawi w przyszłym tygodniu, natomiast termin rozpoczęcie robót został wyznaczony na połowę kwietnia – powiedziała nam Magdalena Golonka.
Niepołomice. Nowy dworzec i P&R. Otwarcie w kwietniu [ZDJĘCIA]
Miejski dworzec autobusowy powstanie na obecnym parkingu przy ulicy Dembowskiego, w rejonie, gdzie plac sąsiaduje z peronem stacji kolejowej „Wieliczka Rynek Kopalnia”. Centrum obsługi podróżnych ma mieć ponad 400 mkw. powierzchni użytkowej. Parter, m.in. z poczekalnią i zapleczem sanitarnym, zostanie przeznaczony dla pasażerów autobusów i pociągów. Na piętrze będą biura dla obsługi dworca, sale dla kierowców autobusów i inne pomieszczenia administracyjne.
Na placu przy PKP przybędą także: perony autobusowe, wiaty dla rowerów, monitoring, elektroniczny system informacji pasażerskiej.
Koszt inwestycji, na którą Wieliczka pozyskała dofinansowanie unijne to 3,685 mln zł. Budowniczego dworca udało się wybrać dopiero podczas piątego przetargu (wcześniejsze unieważniano z powodu zbyt wysokich cen).
- Zatrzymanie burmistrza przez CBA. Niepołomice w szoku
- Obwodnica Podłęża będzie dużo droższa i po terminie
- Powiat wielicki. Gminy pod ścianą. Opłaty za śmieci ostro w górę
- Wieliczka. Są razem od pół wieku. Otrzymali złote medale [ZDJĘCIA]
- Występy małych regionalistów oglądały tłumy! Zabrakło miejsc
- Wieliczka. Ogromny Park pod Baranem za ponad 6,6 mln zł. Rusza budowa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?