MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Ruszyła budowa obwodnicy strefy przemysłowej

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Nowa droga o długości ok. 1,5 km ma być gotowa latem 2021 roku
Nowa droga o długości ok. 1,5 km ma być gotowa latem 2021 roku Tadeusz Warczak
Droga połączy Wielicką Strefę Aktywności Gospodarczej „Kokotów - Brzegi” z terenami w Węgrzcach Wielkich. Nowy szlak komunikacyjny ma być gotowy latem przyszłego roku. Kilka miesięcy później zakończy się także rozbudowa obszaru przemysłowego gminy Wieliczka.

WIDEO: Barometr Bartusia. Doradcy podatkowi przeciw zawiłemu prawu i deptaniu tajemnic

Obwodnica o długości ok. 1,5 km poprowadzi od ul. Szkolnej w Węgrzcach Wielkich do rejonu Kokotów - Brzegi. Droga - szeroka na siedem metrów, z dwoma pasami jezdni - zostanie zaopatrzona w chodniki i ścieżkę rowerową (o szerokości 2 m).

Za wykonanie nowego traktu trzeba zapłacić 9,6 mln zł. Część tej kwoty pokryją fundusze unijne z puli na zintegrowane inwestycje terytorialne (zit).

Budowa obwodnicy rozpoczęła się w ostatnich tygodniach, niemal z rocznym poślizgiem. Opóźnienie pojawiło się na etapie prac projektowych (przetarg w formule zaprojektuj i wybuduj), kiedy wyszło na jaw, że planowany przebieg drogi koliduje z kolejowym projektem wyznaczenia w przyszłości w rejonie Węgrzc Wielkich początku linii Podłęże – Piekiełko. Likwidowanie „kolizji” obu projektów, czyli korekta trasy wielickiej drogi trwało ponad pół roku.

- Droga powstanie z opóźnieniem, ale jej budowa zakończy się przed planowym uruchomieniem obszaru przemysłowego w Węgrzcach Wielkich. Przetarg na budowę tam infrastruktury dla inwestorów jest już rozstrzygnięty. To także inwestycja „zaprojektuj i wybuduj”. Dokumentacja ma być gotowa we wrześniu tego roku. Niedługo potem ruszą prace w terenie – mówi burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

W Węgrzcach Wielkich przygotowano pod przemysł teren mający ok. 50 ha. Do końca października 2021 roku powstaną na tym obszarze m.in.: 2 km dróg wewnętrznych, sieci kanalizacyjna, wodociągowa i elektryczna, oświetlenie oraz inne „wabiki” dla inwestorów.

Ta część prac będzie kosztować 23,4 mln zł. Na rozbudowę przemysłowego obszaru Wieliczka pozyskała ponad 20 mln zł dotacji unijnej (także w ramach zit-u). Brakujące pieniądze wyłoży gmina.

Również ta inwestycja rozpoczęła się z opóźnieniem. Zahamowały ją zbyt wysokie ceny przetargowych ofert. Przekraczały one niemal trzykrotnie sumę z kosztorysu (ok. 10 mln zł), którą Wieliczka zarezerwowała na inwestycję. Wykonawcę przedsięwzięcia udało się wybrać dopiero ostatniej jesieni po zwiększeniu - z 8 do ponad 20 mln zł – unijnego dofinansowania na rozbudowę obszaru przemysłowego.

Wielicka Strefa Aktywności Gospodarczej „Kokotów - Brzegi”, mająca ok. 100 hektarów, powstała w 2016 roku. Działa tam już prawie 20 firm (prym wiedzie spółka 7r; jest m.in. także fabryka „Teekanne”), w których znalazło zatrudnienie ok. 1500 osób, a kolejne zakłady są w budowie.

Tak wielkie zainteresowanie inwestorów sprawiło, że Wieliczka podjęła decyzję o poszerzeniu gminnego obszaru przemysłowego o tereny w Węgrzcach Wielkich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski