Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Smoki i dinozaury w Muzeum Żup Krakowskich - dla dzieci i dorosłych

Jolanta Białek
Jolanta Białek
W Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce otwarto ekspozycję „Bazyliszki i dinozaury z obrazów Ociepki”. W lipcu i sierpniu zaplanowano tam pokazy przyrodnicze dla dzieci oraz dorosłych pod hasłem "Czy istniały smoki?"
W Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce otwarto ekspozycję „Bazyliszki i dinozaury z obrazów Ociepki”. W lipcu i sierpniu zaplanowano tam pokazy przyrodnicze dla dzieci oraz dorosłych pod hasłem "Czy istniały smoki?" materiały Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
W Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce otwarto ekspozycję „Bazyliszki i dinozaury z obrazów Ociepki”. Prezentacja towarzyszy wystawie „Ze snu czy z ducha. Fantastyczne malarstwo Teofila Ociepki”. W lipcu i sierpniu odbędą się tam także atrakcyjne - zróżnicowane tematycznie, odrębne dla dzieci oraz dorosłych - pokazy przyrodnicze z mottem „Czy istniały smoki?”.

Pierwsze prezentacje o świecie smoków i dinozaurów, zaplanowano na 17 lipca, dla dzieci o godz. 10 i 11, a dla dorosłych o godz. 13 i 14.

Scenerią wydarzenia będzie ekspozycja „Bazyliszki i dinozaury”, na której można oglądać okazy pochodzące ze zbiorów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Centrum Edukacji Przyrodniczej, m.in. bazyliszka i łuskowca oraz naturalne czaszki hipopotama i nosorożca, jednego z największych zwierząt - po mamutach - epoki lodowcowej.

Podczas pokazów „Czy istniały smoki?” historię dawnych zwierząt przedstawi Piotr Witalis z Muzeum Żup Krakowskich.

„Około 65 mln lat temu zakończyła się epoka dinozaurów. Minął czas wielkich gadów, których ciężki chód sprawiał, że ziemia drżała. (…) Przypadkowo odkrywane przez ludzi, nieznane im wcześniej elementy szkieletów, budziły zainteresowanie i uruchamiały wyobraźnię co skutkowało powstawaniem rozmaitych legend o potężnych, niebezpiecznych stworach – smokach: wielkich, latających, ziejących ogniem jaszczurach. Broniły skarbów, były dobre lub złe, pomagały życzliwą radą albo szkodziły (…). W kulturze przewijają się różne mityczne stworzenia, o których opowiadali szamani i „uczeni”. Mitologie całego świata przepełnione są jednorożcami, wilkołakami, sfinksami, wampirami… Na ziemiach polskich żywe były wyobrażenia smoków i innych fantastycznych stworzeń. Najstarszy „znany” smok mieszkał w grodzie Kraka, w jaskini pod wzgórzem wawelskim. Znaleziska uważane za jego kości możemy oglądać obok wejścia do katedry na Wawelu. Zostały tam zawieszone już w średniowieczu: czaszka nosorożca włochatego, kość mamuta oraz żebro wieloryba. W 2008 roku polscy naukowcy ogłosili odkrycie drugiego polskiego „smoka” - z Lisowic. Ta niewielka miejscowość koło Lublińca na Śląsku zasłynęła odkryciem pierwszego prawdziwego dinozaura na naszych ziemiach – Silezaura (...)” - podaje Piotr Witalis w zaproszeniu na pokazy przyrodnicze „Czy istniały smoki?”.

Kolejne prezentacje w ramach projektu zapowiedziano w dniach 19-22 lipca oraz 11, 12, 14, 28, 30 i 31 sierpnia (w tych samych godzinach co 17 lipca).

Polska krajem omijanym przez zagranicznych turystów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski