Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka szykuje się do budowy kosztownych zabezpieczeń przed powodzią. Inwestycja potrwa dwa lata

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Ulice w centrum Wieliczki są często zatapiane na skutek nawałnic i ulewnych deszczy. Dzięki unijnej dotacji w mieście powstanie infrastruktura mająca minimalizować tego typu zagrożenia
Ulice w centrum Wieliczki są często zatapiane na skutek nawałnic i ulewnych deszczy. Dzięki unijnej dotacji w mieście powstanie infrastruktura mająca minimalizować tego typu zagrożenia fot. OSP Chorągwica
29,4 mln zł – na taką kwotę oszacowano inwestycję (I etap), która ma ograniczyć bardzo częste zatapianie centrum Wieliczki, podczas burz i ulewnych deszczy. Przetarg na wykonanie przedsięwzięcia jest już ogłoszony. Zbiorniki retencyjne, kanał ulgi oraz inna infrastruktura przeciwpowodziowa mają być gotowe w październiku 2023 roku.

FLESZ - Najdłuższy tunel w Polsce gotowy

od 16 lat

Rozstrzygnięcia przetargu – w formule zaprojektuj i wybuduj – można spodziewać się jesienią 2021 roku. Prace projektowe zaplanowano na kilka miesięcy, natomiast roboty budowlane powinny rozpocząć się latem 2022 roku.

Opracowana przez hydrologów i geologów koncepcja zabezpieczenia Wieliczki przed podtopieniami obejmuje w pierwszym etapie budowę m.in. podziemnego kanału ulgi. Poprowadzi on od ulic Sienkiewicza i Legionów, poprzez ulicę Goliana – do parkingu przy ul. Dembowskiego (rejon stacji PKP Wieliczka - Rynek – Kopalnia) i ulicy Żeromskiego (rejon Turówki).

- Powstaną m.in. także: ok. 1,1 km nowej sieci kanalizacji deszczowej (od ul. Sienkiewicza do wylotu do rzeki Serafy – red.), zbiornik retencyjny zamknięty o pojemności czynnej co najmniej 1000 m sześc. (w rejonie Traktu Solnego – red.), zbiornik retencyjno-odparowujący otwarty o pojemności czynnej co najmniej 100 m sześc. (w okolicy torów kolejowych i ulicy Mickiewicza – red.), dwie komory przelewu burzowego, podczyszczalni wód opadowych o przepustowości ok. 450 litrów na sekundę – podaje wiceburmistrz Wieliczki ds. inwestycji Piotr Krupa.

Pokaźną dotację (20 mln zł) na rozpoczęcie koniecznych prac, planowanych od 2019 roku, kiedy dwie majowe nawałnice wyrządziły – nie po raz pierwszy i nie ostatni - w mieście i gminie szkody na ponad 15 mln zł, przyznano Wieliczce z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” (z Funduszu Spójności). Pozostałe pieniądze na wykonanie zabezpieczeń przed „wielką wodą” wyłoży Wieliczka.

Na tym nie koniec. By zminimalizować powodziowe zagrożenie dla położonej w niecce Wieliczki niezbędne jest wykonanie zabezpieczeń także od strony Stoku pod Baranem, poprzez ulicę Limanowskiego, po ulicę Powstania Warszawskiego.

- Koncepcja dla wykonania tych prac (II etap inwestycji) jest przygotowywana od kilku miesięcy. Chcemy złożyć ten projekt do kolejnego naboru wniosków o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska – powiedział nam burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski