Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka szykuje się do budowy tanich mieszkań na wynajem. To trzecie podejście do rządowego programu

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Wizualizacja: tak mają wyglądać bloki komunalne przy ul. Jasnej w Wieliczce. Ich budowa jest planowana w ramach rządowego programu mieszkaniowego
Wizualizacja: tak mają wyglądać bloki komunalne przy ul. Jasnej w Wieliczce. Ich budowa jest planowana w ramach rządowego programu mieszkaniowego materiały Zarządu Budynków Komunalnych w Wieliczce
Rada Miejska Wieliczki dała zgodę na utworzenie przez gminę – we współpracy z Krajowym Zasobem Nieruchomości oraz kilkunastoma innymi gminami z regionu – spółki prawa handlowego, nazwanej SIM (skrót od Społeczna Inicjatywa Samorządowa) Małopolska Spółka, której zadaniem będzie budowa mieszkań o umiarkowanym czynszu. W Wieliczce takie lokale mają powstać przy ul. Jasnej, w terminie do 2-3 lat. To kolejne wielickie podejście do tego typu inwestycji, planowanej tu od 2018 roku.

FLESZ - Zmiana pracy, a pandemia

od 16 lat

Mieszkania przy ul. Jasnej mają być budowane na 50-arowej działce, w rejonie dwóch budynków komunalnych, wzniesionych przez Wieliczkę w latach 2008-2010. Wstępnie zaprojektowano tam kilka nowych bloków z mieszkaniami dostępnymi na preferencyjnych warunkach. Koszty inwestycji są szacowane na 20 mln zł.

- W rejonie ulicy Jasnej planujemy od 70 do 100 takich mieszkań, w zależności od tego jaka chłonność terenu będzie przedstawiona w ostatecznym pozwoleniu na budowę. Inwestycja ma być realizowana w latach 2022-2023. Warunki przydziału mieszkań będą ustalone dopiero po konsultacjach na komisjach oraz zatwierdzeniu kryteriów przez Radę Miejską. Nastąpi to w okresie finalizacji prac związanych z tym przedsięwzięciem – mówi nam Adrian Palonek z Zarządu Budynków Komunalnych w Wieliczce.

Wśród podstawowych założeń nowego rządowego programu mieszkaniowego (który zastąpił program „Mieszkanie Plus”) są także przekazanie przez gminę aportem terenu pod budowę bloków oraz przyznanie gminie jednorazowego wsparcia – na objęcie udziałów w tworzonej spółce - w wysokości 3 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa.

Wniosek o przyznanie takiego dofinansowania wieliccy radni miejscy także już zatwierdzili, natomiast uchwała o przekazaniu przez Wieliczkę działek pod budowę tanich mieszkań została zdjęta z porządku obrad, w celu, jak wyjaśniał Konrad Cebula, dyrektor wielickiego ZBK – przeanalizowania jeszcze kilku wariantów wprowadzenia gruntów do majątku spółki.

Zainaugurowany w 2016 roku rządowy program „Mieszkanie Plus” skończył się fiaskiem. Z planowanych 100 tys. tanich mieszkań pod wynajmem powstało zaledwie ok. 26 tys. Inwestycji takiej nie udało się zrealizować także w gminie Wieliczka, która przystąpiła do tego programu w grudniu 2017 roku i zamierzała budować lokale pod tym szyldem nie tylko przy ul. Jasnej, ale także w Brzegach.

- W pierwszym podejściu do budowy mieszkań komunalnych podpisaliśmy list intencyjny i umowy, ale potem przyszło pismo, że ministerstwo nie ma pieniędzy na tę inwestycję. W drugim podejściu próbowaliśmy realizować ten projekt we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości (jako wspólnika kapitałowego – red.). Okazało się jednak, że BGKN stosuje system poręczeń, który jest nie do przyjęcia – powiedział nam burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

W gminie Wieliczka jest obecnie tylko niespełna 230 mieszkań komunalnych. Większość z nich to pojedyncze lokale w budynkach w różnych miejscowościach gminy. Wyjątkiem są bloki komunalne przy ul. Jasnej, w sumie dla 30 rodzin. Wszystkie tego typu wielickie mieszkania są obecnie zajęte, a w kolejce na takie lokum czeka ponad 200 rodzin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski