Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Uczczono 159. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Oddano hołd poległym wieliczanom [ZDJĘCIA]

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Wieliczka uczciła 159. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Uroczystość odbyła się tradycyjnie na cmentarzu komunalnym, przy tablicy upamiętniającej wieliczan poległych w 1863 roku
Wieliczka uczciła 159. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Uroczystość odbyła się tradycyjnie na cmentarzu komunalnym, przy tablicy upamiętniającej wieliczan poległych w 1863 roku zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Wieliczce/UMiG Wieliczka
Wieliczka oddała hołd powstańcom styczniowym. Rocznicowa uroczystość, z udziałem m.in. osób z Klubu Przyjaciół Wieliczki, kombatantów, samorządowców i mieszkańców, odbyła się na cmentarzu komunalnym, przy tablicy upamiętniającej wieliczan, którzy brali udział w walkach w 1863 roku.

FLESZ - Bezpłatne szczepienia przeciw grypie w całej Polsce

od 16 lat

Na pamiątkowej tablicy, którą odsłonięto na nekropolii w styczniu 1938 roku - w 75. rocznicę wolnościowego zrywu, z inicjatywy ówczesnego burmistrza miasta Józefa Jagielskiego - widnieją 23 nazwiska powstańców „z Wieliczki”.

Dodatkowo - w styczniu 2020 roku, z okazji 157. rocznicy powstania - umieszczono w tym miejscu po raz pierwszy prowizoryczną tablicę z nazwiskami kolejnych ponad 20 wielickich powstańców oraz szczegółami dotyczącymi osób, których dane widnieją na tablicy z 1938 roku.

Te wiadomości gromadzą od Stanisław Stawarczyk oraz Jadwiga Duda, szefowa Klubu Przyjaciół Wieliczki.

- Tak zwanych nowych uczestników Powstania Styczniowego z wielickiego rejonu jest już 43, to nazwiska potwierdzone przez co najmniej kilka źródeł. Trzech z nich poległo lub zmarło z ran, a 22 zaliczyło od dwóch do pięciu lat Sybiru - przekazał nam Stanisław Stawarczyk, pasjonat historii, który prowadzi społecznie badania m.in. dotyczące udziału wieliczan w Powstaniu Styczniowym.

Podczas spotkania dla upamiętnienia 159. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego nie zabrakło przypomnienia okoliczności oraz przebiegu wolnościowego zrywu. Odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, złożono kwiaty i zapalono znicze przy pamiątkowej tablicy. Uczestnicy uroczystości odwiedzili też dziewięć grobów powstańców styczniowych, znajdujących się na wielickim cmentarzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski