Wieliczka. Ulica Reformacka pójdzie do gruntownej przebudowy. Inwestycja potrwa wiele miesięcy

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Ciasna ulica Reformacka - "łącznik" pomiędzy centrum Wieliczki i DK 94 - idzie wkrótce do przebudowy. Roboty potrwają do wakacji 2022 roku
Ciasna ulica Reformacka - "łącznik" pomiędzy centrum Wieliczki i DK 94 - idzie wkrótce do przebudowy. Roboty potrwają do wakacji 2022 roku zdjęcia: Jolanta Białek
Udostępnij:
To jedna z najbardziej wyczekiwanych i jednocześnie najpilniejszych drogowych inwestycji w Wieliczce. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem gruntowna modernizacja ulicy Reformackiej – stanowiącej dojazd do drogi krajowej 94 - rozpocznie się w lipcu 2021. Na roboty o szacunkowej wartości 4 mln zł Wieliczka pozyskała dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Nie ma wątpliwości, że zaplanowane na 11 miesięcy prace, spowodują duże utrudnienia w ruchu w tej części miasta.

FLESZ - Ceny ziemi znowu w górę

Przebudowa ulicy Reformackiej – na długości ponad 500 m, na odcinku pomiędzy skrzyżowaniami z ulicami Piłsudskiego oraz Łąkową - będzie kompleksowa, łącznie z poszerzeniem jezdni (do 5,5 m) wykonaniem chodnika (po jednej stronie drogi), modernizacją skrzyżowań z innymi traktami, z ulicami Piłsudskiego, Siemiradzkiego i Kraszewskiego oraz umocnieniem przydrożnych skarp. Powstanie także m.in. kanalizacja deszczowa i dodatkowe oświetlenie uliczne.

Te roboty to konieczność, bo ruchliwa droga, która stanowi łącznik centrum Wieliczki (ulice Narutowicza/Piłsudskiego/Kosiby) z DK 94, jest wąska (w najszerszych miejscach ma najwyżej 3,5 m), kręta i pozbawiona chodnika, a ponadto bardzo gęsto zabudowana.

Gminny Zarząd Dróg w Wieliczce szuka obecnie wykonawcy tej inwestycji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem przebudowa ulicy Reformackiej rozpocznie się w lipcu i potrwa do przyszłorocznych wakacji.

- Droga jest ciasna, więc podczas jej przebudowy nie uda się uniknąć utrudnień w ruchu. Jednak na dziś wydaje się, że nie będzie konieczności zamykania ulicy Reformackiej na czas prac, bo pole manewru dają tu przylegające do niej ulice Siemiradzkiego czy Kraszewskiego. Szczegóły w tej kwestii będą znane po opracowaniu projektu zmian organizacji ruchu podczas robót – powiedział nam wiceburmistrz Wieliczki ds. inwestycji Piotr Krupa.

Wartość tej inwestycji wyliczono na prawie 4 mln zł. Część tej kwoty pokryje dotacja (2 mln zł) z Funduszu Dróg Samorządowych, a brakujące pieniądze zapewni gmina Wieliczka.

Z pomocą funduszy zewnętrznych – ale z zupełnie innego źródła – opracowano także dokumentację dla przebudowy ul. Reformackiej. 300 tys. zł przekazała na ten cel Wieliczce prywatna firma, która w latach 2019-2020 wybudowała punkty handlowo-gastronomiczne przy skrzyżowaniu DK 94 z ulicami Reformacką i Łąkową.

Informacje o planowanej przebudowie 0,5 km ulicy Reformackiej spowodowały pytania mieszkańców o projekt dla takich prac dla drugiego jej odcinka – od DK 94 w głąb osiedla Bogucice.

- Odcinka ulicy Reformackiej na Bogucicach właściwie nie da się przebudować, bo nie spełnia ona ku temu parametrów. Ta droga jest tak wąska, że z trudem mieści się tam jeden samochód osobowy, są liczne przydrożne skarpy, a domy znajdują się blisko jezdni. Dla tej drogi jedynym rozwiązaniem wydaje się zrobienie tam ruchu jednokierunkowego i prawdopodobnie zostanie to wprowadzone po zakończeniu przebudowy innej drogi w tym rejonie – ulicy Długiej (modernizację tej drogi zaplanowano w latach 2022-2023 – red.) - twierdzi burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie