Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Unieważniony przetarg na budowę kanału ulgi i zbiorników retencyjnych. Urząd: były błędy formalne

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Ulice w centrum Wieliczki są często zatapiane na skutek nawałnic i ulewnych deszczy. Sytuację mają poprawić m.in. kanał ulgi i zbiorniki retencyjne, które powinny powstać w ciągu dwóch lat
Ulice w centrum Wieliczki są często zatapiane na skutek nawałnic i ulewnych deszczy. Sytuację mają poprawić m.in. kanał ulgi i zbiorniki retencyjne, które powinny powstać w ciągu dwóch lat fot. OSP Chorągwica
Wieliczka musi powtórzyć przetarg na pilną i ogromną inwestycję – zabezpieczenie miasta (I etap) przed skutkami ulewanych deszczy. Przedsięwzięcie o szacunkowej wartości 28-30 mln zł, prowadzone z pomocą unijną, powinno być zrealizowane do października 2023 roku. Zdaniem wielickich urzędników przetargowe kłopoty nie wpłyną na termin wykonania robót.

Przetarg – w formule zaprojektuj i wybuduj - na zabezpieczenie Wieliczki przed skutkami klęsk żywiołowych ogłoszono w pierwszych dniach sierpnia tego roku. Wpłynęło w sumie osiem ofert (inwestycję podzielono na dwie części). Jednak w połowie września konkurs został unieważniony.

- Przetarg został unieważniony z przyczyn formalnych, na zalecenie Urzędu Zamówień Publicznych (opiniuje on rozstrzygnięcia konkursów ofert na inwestycje wykonywane m.in. z pomocą Funduszu Spójności – red.). Wartość tego przedsięwzięcia jest na granicy ogłoszenia postępowania krajowego oraz unijnego. My ogłosiliśmy zwykły konkurs, a UZP stwierdził, że w tym przypadku powinien być przetarg unijny – tak wyjaśnia sytuację wiceburmistrz Wieliczki ds. inwestycji Piotr Krupa.

Z kolei w informacji o unieważnieniu przetargu, zamieszczonej na portalu internetowym UZP podano, że zdecydowało o tym to, iż „cena najniższej oferty przewyższa kwotę jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia”.

Opracowana przez hydrologów i geologów koncepcja zabezpieczenia Wieliczki przed podtopieniami obejmuje w pierwszym etapie budowę m.in. podziemnego kanału ulgi: od ulic Sienkiewicza i Legionów, poprzez ulicę Goliana – do parkingu przy ul. Dembowskiego (rejon stacji PKP Wieliczka - Rynek – Kopalnia) i ulicy Żeromskiego (rejon Turówki).

Zaplanowano także wykonanie m.in.: ok. 1,1 km nowej sieci kanalizacji deszczowej (od ul. Sienkiewicza do wylotu do rzeki Serafy), dwóch zbiorników retencyjnych, podczyszczalni wód opadowych. Wieliczka pozyskała na te prace 20 mln zł dotacji z Funduszu Spójności.

- Unijny przetarg zostanie ogłoszony w tym tygodniu, a jego rozstrzygnięcia można spodziewać się do końca listopada 2021. Czasu na prowadzenie prac jest dużo, dlatego termin wykonania zabezpieczeń przed powodzią nie zostanie zmieniony – twierdzi Piotr Krupa.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski