Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. „Unijni” ekodoradcy w urzędzie. Wymiana starych pieców ma nabrać przyśpieszenia

Jolanta Białek
Jolanta Białek
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne fot. Sławomir Kowalski
Wieliczka poszerzyła znacząco ofertę dla mieszkańców, chcących uzyskać pomoc w pozyskaniu dotacji oraz innych działaniach związanych z wymianą starych pieców i montażem na budynkach prywatnych odnawialnych źródeł energii. W Urzędzie Miasta zatrudniono aż pięciu nowych ekodoradców.

FLESZ - Kosztowna kwarantanna pracowników

Obecnie w wielickim urzędzie pracuje na takim stanowisku już sześć osób. Pierwszą zatrudniono kilka lat temu, pod szyldem unijnego programu „Life”.

- Kolejnych pięcioro ekodoradców pojawiło się u nas także w ramach unijnego programu, tym razem zit-u (zintegrowane inwestycje terytorialne – red.) na okres trzech lat. Większość kosztów, bo 90 proc. ich zatrudnienia pokrywa dotacja, gmina dopłaca do tego projektu tylko ok. 10 proc. - powiedział nam Krzysztof Kałuża, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta w Wieliczce.

Zadaniem ekodoradców jest pomoc mieszkańcom m.in. w przygotowaniu, wypełnianiu i składaniu wniosków do ogólnopolskiego programu wsparcia finansowego na wymianę źródeł ciepła „Czyste powietrze”. Od 1 października akces do niego można zgłosić także w Wieliczce, dzięki porozumieniu podpisanemu przez władze gminy i przedstawicieli Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Ekodoradcy urzędują na parterze siedziby UMiG przy ul. Limanowskiego 32 (nr tel. 12/263-42-45, 12/263-42-46, 12/263-42-47). Można prosić ich o pomoc nie tylko w sprawach związanych z „Czystym powietrzem”, ale także dotyczących programów ekologicznych (m.in. wymiany pieców), które Wieliczka prowadzi z pomocą unijną.

Likwidacja dymiących pieców z dofinansowaniem unijnym trwa w gminie od 2017 roku. - Na tę chwilę mamy wymienionych ponad 820 kotłów, a do końca tego roku będzie ich prawie 1000, bo kolejnych 120 umów jest już podpisanych, a następnych 30 w przygotowaniu. W 2021 roku planujemy wymienić z pomocą unijną ok. 480 pieców. Ponadto gmina złożyła wniosek o zwiększenie puli na to zdanie, co pozwoli zlikwidować w latach 2021-2022 następnych 500 kopciuchów – wylicza Krzysztof Kałuża.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski