Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka upamiętniła pierwszego dowódcę Marynarki Wojennej. „To symboliczna mogiła komandora Nowotnego w Polsce” ZDJĘCIA

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Wieliczka upamiętniła komandora Bogumiła Nowotnego, pierwszego dowódcę Marynarki Wojennej RP. Obelisk honorujący znanego wieliczanina stanął w rejonie Rynku Górnego, na placu za siedzibą starostwa. W ramach projektu odbyły się także m.in. pokaz musztry w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej
Wieliczka upamiętniła komandora Bogumiła Nowotnego, pierwszego dowódcę Marynarki Wojennej RP. Obelisk honorujący znanego wieliczanina stanął w rejonie Rynku Górnego, na placu za siedzibą starostwa. W ramach projektu odbyły się także m.in. pokaz musztry w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej fot. Starostwo Powiatowe w Wieliczce
Odsłonięto obelisk upamiętniający pochodzącego z Wieliczki - komandora Bogumiła Nowotnego, pierwszego dowódcę Marynarki Wojennej RP. Postument, na którym umieszczono pamiątkową tablicę stanął za siedzibą Starostwa Powiatowego (za Pałacem Przychockich) przy Rynku Górnym w Wieliczce.

Inicjatorem upamiętnienia w ten sposób wybitnego wieliczanina był powiat wielicki.

Jak mówił podczas uroczystości wielicki starosta Adam Kociołek, idea upamiętnienia komandora Nowotnego – urodzonego w Wieliczce, w dzisiejszych Bogucicach – pojawiała się wcześniej wielokrotnie wśród stowarzyszeń i organizacji działających w powiecie wielickim.

W 2019 roku tablicę upamiętniającą Bogumiła Nowotnego Odsłonięto na wielickim osiedlu Bogucice, m.in. z inicjatywy Rady Osiedla. Była też próba - nieudana - nadania imienia pierwszego dowódcy Marynarki Wojennej jednemu z rond w Wieliczce.

Powiat wielicki prowadził działania zmierzające do uhonorowania komandora od 2019 roku. Związane z tym uroczystości planowano jeszcze w 2020 roku, ale projekt pokrzyżowała pandemia. Starania o realizację przedsięwzięcia i ulokowanie pamiątkowej tablicy na placu przy siedzibie starostwa, wznowiono na początku 2022 roku.

- Bogumił Nowotny jest sprawcą tego, że po raz pierwszy w Wieliczce i powiecie wielickim, a pewnie i Małopolsce gościmy marynarzy Marynarki Wojennej. Myślę, że to swoisty wyraz hołdu, składanego pierwszemu dowódcy przez jego dzieci – polskich marynarzy. Znane są zawiłości związane z datą urodzin komandora Nowotnego, dlatego na obelisku jest też tabliczka „prostująca” w sposób jasny tę kwestię. Niech ten obelisk będzie symboliczną mogiłą komandora Nowotnego w naszym kraju, bo jego prawdziwy grób znajduje się jak wiemy - w Castel Gandolfo – powiedział m.in. wielicki starosta.

Jako datę urodzin komandora Bogumiła Nowotnego podawano przez lata 3 lutego 1872 roku (takie dane widnieją do dziś w wielu miejscach, m.in. Wikipedii). Jednak ostatecznie historycy zweryfikowali te informacje. Dlatego na obelisku odsłoniętym w Wieliczce znajduje się dodatkowa tabliczka, na której napisano: „Komandor Bogumił Nowotny, urodzony 3 lutego 1871 roku w Wieliczce, zmarł 17 listopada 1960 roku w Castel Gandolfo”.

Tablicę honorującą komandora poświęcili kapelan Marynarki Wojennej ksiądz kmdr ppor. Artur Samsel oraz proboszcz wielickiej parafii św. Klemensa ks. dr Wojciech Olszowski. Zwieńczeniem uroczystości był pokaz musztry w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej na wielickim rynku. W ramach projektu odbyły się także okolicznościowe wykłady i prelekcje (w Kampusie Wielickim).

W uroczystości upamiętniającej pierwszego dowódcę Marynarki Wojennej uczestniczyli m.in. władze powiatu i radni powiatowi, przedstawiciele Inspektoratu Marynarki Wojennej (m.in. wiceadmirał Jarosław Ziemiański), komendant Portu Wojennego Gdynia kmdr Przemysław Czernuszyc, parlamentarzyści, samorządowcy z gmin powiatu wielickiego, przedstawiciele różnych instytucji, urzędów i szkół, a także rodzina Bogumiła Nowotnego i mieszkańcy.

Studiowanie w Polsce jest coraz droższe. Ekspert wyjaśnia powody

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski