Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Woda z bogucickich studni popłynie za trzy lata

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Wizualizicja „wodnego miasteczka”, które ma powstać do 2020 roku na os. Bogucice
Wizualizicja „wodnego miasteczka”, które ma powstać do 2020 roku na os. Bogucice UMIG WIELICZKA
Wieliczka rozpoczyna budowę ogromnej infrastruktury wodociągowej. Obiekty powstaną na osiedlu Bogucice

Przetarg na budowę studni głębinowych, zbiornika i zakładu uzdatniania wody ma zostać ogłoszony do połowy września. Inwestycja o wartości ok. 30 mln zł powinna ruszyć w terenie na przełomie roku. W pierwszym etapie - w ciągu dwunastu miesięcy - powstanie zakład uzdatniania wody, a potem studnie głębinowe. Zakończenie całości prac jest planowane w roku 2020.

Wieliczka zamierza pozyskać na tę inwestycję dofinansowanie z Funduszu Spójności. Te dotacje już wstępnie podzielono. Wielicki projekt znalazł się na wysokim miejscu, ale na razie na liście rezerwowej.

Burmistrz Artur Kozioł jest jednak przekonany, że ogromne dofinansowanie (prócz „wodnej” inwestycji w Bogucicach, wniosek ten obejmuje także budowę w gminie kanalizacji sanitarnej o wartości 110 mln zł) zostanie Wieliczce ostatecznie przyznane. - Do uzyskania dotacji już teraz, zabrakło nam tylko jednego punktu. Złożyliśmy odwołanie, bo naszym zdaniem nasz projekt powinien mieć o dwa punkty więcej niż oceniła to komisja - mówi burmistrz Wieliczki.

Dodaje, że nawet jeśli odwołanie nie zostanie uwzględnione (decyzja w tej sprawie ma być podjęta do końca września), to Wieliczka jest na tyle wysoko na liście rezerwowej, że otrzyma tę dotację w momencie, kiedy w ramach tej puli pojawią się oszczędności przetargowe. Przypomnijmy, że w takim właśnie trybie gmina dostała w 2010 roku pierwsze ponad 80 mln zł z Funduszu Spójności na budowę kanalizacji.

Budowa infrastruktury wodociągowej na os. Bogucice ma ruszyć najszybciej jak będzie to możliwe, bez czekania na dotację. - To inwestycja strategiczna, mająca kluczowe znaczenie dla rozwoju i bezpieczeństwa gminy. Mieszkańców przybywa nam w takim tempie, że bez tej inwestycji, za kilka lat pojawiły by się najprawdopodobniej braki wody. Poza tym dzięki studniom bogucickim będziemy mieli już zawsze swoją rezerwę wody. Będziemy niezależni od Krakowa skąd kupujemy obecnie wodę dla części gminy oraz od rozmaitych sytuacji awaryjnych - zaznacza Artur Kozioł.

Nowe obiekty powstaną w rejonie, gdzie znajdują się tereny - zasoby trzeciorzędowe, tzw. piaski bogucickie - bogate w dobrą wodę. Wybudowane zostaną tam: 4-5 studni głębinowych (wzdłuż ulic Winnickiej i Boguckiej), zakład uzdatniania wody mający wydajność 360 m sześc. na godzinę, zbiornik wody o pojemności 2000 m sześc., pompownie, rurociągi, a także inna infrastruktura wodociągowa.

Wieliczka ma dziś dwie studnie głębinowe o średniej wydajności (w Małej Wsi i Węgrzcach Wielkich), a ponad połowa wody, z której korzystają mieszkańcy gminy, płynie z ujęć krakowskich. Według szacunków dzięki „wodzie z Bogucic” można będzie w przyszłości obsłużyć ponad 100 tys. mieszkańców.

Równolegle z infrastrukturą wodociągową ma powstawać w gminie również kanalizacja (II etap). „Sanitarne” przetargi powinny być ogłoszone w pierwszej połowie 2018 roku. - Z tym poczekamy już na podpisanie umowy o dofinansowaniu - mówi burmistrz Wieliczki.

W ramach drugiego etapu Funduszu Spójności sieć sanitarna - o łącznej długości ok. 100 km - ma powstać w czternastu miejscowościach. Na tej liście są: Czarnochowice, Golkowice, Grabówki, Koźmice Wielkie, Lednica Górna, Mietniów, Pawlikowice, Podstolice, Siercza, Sułków, Sygneczów, Węgrzce Wielkie i Zabawa, a także część Wieliczki. Dzięki tej inwestycji dostęp do kanalizacji zyska około 7000 mieszkańców.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 18

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski