MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Wojewoda wstrzymał przebudowę skrzyżowania. Mieszkańcy szykują się do blokady drogi

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Sytuacja na kluczowym wielickim skrzyżowaniu stała się wręcz dramatyczna. Mieszkańcy apelują o natychmiastową poprawę bezpieczeństwa
Sytuacja na kluczowym wielickim skrzyżowaniu stała się wręcz dramatyczna. Mieszkańcy apelują o natychmiastową poprawę bezpieczeństwa Agnieszka Rogalska
Przebudowa ciasnych i niebezpiecznych ulic Reformackiej (na ok. 100 m) i Łąkowej oraz ich skrzyżowań z drogą krajową 94 miała zakończyć się planowo 14 lutego br. Jednak inwestycja powodująca ogromne uciążliwości dla kierowców i mieszkańców, potrwa co najmniej do 30 kwietnia br. To efekt decyzji małopolskiego wojewody, nakazującej wstrzymanie remontu ul. Reformackiej.

WIDEO: Krótki wywiad

Modernizacja jednej z najgroźniejszych „krzyżówek” w Wieliczce ruszyła jesienią 2019. Inwestycja na os. Bogucice jest nietypowa. Finansuje ją w całości prywatna firma, która buduje w tym rejonie punkty usługowo-handlowe (pierwszy – restaurację McDonald’s otwarto na początku stycznia br.).

Zaplanowano tam m.in.: wykonanie chodników przy ulicy Łąkowej oraz modernizację DK94 na odcinku pomiędzy skrzyżowaniami z ulicami Łąkową i Reformacką. Mają powstać m.in. prawoskręt (dla aut jadących od Krakowa) i lewoskręt (od strony Tarnowa).

Obecnie drogi przy skrzyżowaniu są „rozgrzebane”. Na trasie 94 pojawiło się zwężenie, fragment ul. Reformackiej jest szutrowy. Dodatkowo ze skrzyżowania zniknęła sygnalizacja świetlna (po zakończeniu przebudowy „krzyżówki” będzie ona w innym miejscu).

I choć wielu miejscowych kierowców stara się teraz w miarę możliwości omijać ten rejon miasta, to ruch wzrósł tam wielokrotnie: za sprawą McDonald’sa odwiedzanego przez tysiące osób.

Ludzie mówią o sytuacji wręcz dramatycznej. - Tak niebezpiecznie nie było tu nigdy wcześniej. Tworzą się długie korki, kierowcy próbują jakoś przejechać, często łamiąc zakazy. Natomiast piesi nie mają właściwie możliwości przejścia przez skrzyżowanie – opowiadają mieszkańcy os. Bogucice. Zapowiadają też, że jeśli na „krzyżówce” nie zostanie szybko przywrócona sygnalizacja świetlna, upomną się o poprawę bezpieczeństwa w sposób bardziej radykalny: zablokują DK 94.

Pat z modernizacją kluczowego skrzyżowania trwa od grudnia ub. roku.

- Nakaz wojewody o natychmiastowym wstrzymaniu przebudowy ul. Reformackiej otrzymaliśmy tuż przed Bożym Narodzeniem. Zostaliśmy kompletnie zaskoczeni, wcześniej żadnego sygnału, że z tym remontem jest coś nie tak. Taka decyzja na etapie, kiedy prace drogowe zmierzają już do końca – na Reformackiej miano właśnie kłaść asfalt – to kuriozum w skali kraju. Zupełnie nie rozumiem działania wojewody, w tym przypadku wstrzymanie prac powoduje zwiększenie zagrożenia w ruchu drogowym – irytuje się Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki, która przy przebudowie tego skrzyżowania występuje jako tzw. inwestor zastępczy.

O przyczyny wstrzymania inwestycji (zakaz prac na ul. Reformackiej oznacza de facto zatrzymanie przebudowy całego skrzyżowania) zapytaliśmy w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Joanna Paździo, rzecznik prasowy wojewody poinformowała, że postanowienie wojewody wstrzymujące wykonanie decyzji starosty wielickiego o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, zostało wydane z rygorem natychmiastowej wykonalności, bo po wstępnej analizie decyzji starosty, od której złożono do wojewody odwołanie oraz akt sprawy, stwierdzono, że zachodzi prawdopodobieństwo, iż zrid wydano z naruszeniem prawa.

Budowa Trasy Łagiewnickiej

Kraków. Budowa Trasy Łagiewnickiej. Na ukończeniu jest nowy ...

Podała też, że odwołanie złożyła jedna z okolicznych firm. W „proteście” poruszono wiele wątków. Najważniejsze to brak zapewnienia odpowiedniego dostępu do drogi publicznej oraz brak zawarcia w decyzji wymagań w zakresie ochrony uzasadnionych interesów osób trzecich (chodzi o dostęp do przebudowywanej ulicy).

- Obecnie trwa postępowanie wyjaśniające mające na celu sprawdzenie prawidłowości decyzji zrid oraz ocenę zasadności argumentów podniesionych w odwołaniu. Termin na zakończenie sprawy został ustalony na 28 lutego – podaje Joanna Paździo.

Zrid dla przebudowy ul. Reformackiej wydano 4 września 2019 r. - Decyzja została wydana zgodnie z przepisami prawa, a jej wydanie było poprzedzone dokładną analizą akt sprawy – zaznacza z kolei Agata Bijak, rzecznik Starostwa Powiatowego w Wieliczce.

Wielicki Urząd Miasta otrzymał 14 lutego z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad aneks do porozumienia dotyczącego przebudowy skrzyżowania DK94 z ul. Reformacką. W tym dokumencie nowy termin zakończenia całości prac wyznaczono na 30 kwietnia br., natomiast przywrócenia tam sygnalizacji świetlnej na 30 marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski