FLESZ - Czy czeka nas największa susza od 100 lat?
Umowa na budowę studni głębinowych zostanie podpisana 30 kwietnia. Kilka dni później wykonawca prac wejdzie na plac budowy.
- Powstaną dwie studnie do głębokości 170 m i dwie do głębokości 60 m. Zakres prac obejmie m.in. roboty wiertnicze i opracowanie dokumentacji hydrogeologicznej z ustaleniem zasobów ujęć, a także nadzór geologiczny nad inwestycją – podaje wielicki Zakład Gospodarki Komunalnej, który prowadzi wodociągową część projektu, dotowanego z Funduszu Spójności.
Obiekty będą budowane w rejonie ulic Winnickiej i Boguckiej, gdzie znajdują się tereny - zasoby trzeciorzędowe, tzw. piaski bogucickie - bogate w dobrą wodę. Jedno ujęcie powstanie przy Stacji Uzdatniania Wody (SUW), a pozostałe na innych działkach odległych od siebie o kilkaset metrów, by studnie nie „podbierały” sobie nawzajem wody.
- Jaka będzie wydajność poszczególnych studni okaże się po ich budowie i pomiarach. Natomiast cała infrastruktura: nowe wielickie ujęcia i Stacja Uzdatniania Wody oraz studnie głębinowe znajdujące się w Bieżanowie, które także zostaną włączone do „systemu”, będzie mieć wydajność 360 metrów sześc. na godzinę (2 mln m sześć. Rocznie – red.) - powiedział nam Bogdan Sowa, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Wieliczce.
Studnie mają być gotowe na początku przyszłego roku, ale do mieszkańców woda popłynie z nich dopiero po zakończeniu budowy SUW – powstającej od jesieni 2018 roku w sąsiedztwie stacji PKP Wieliczka – Bogucice - oraz wykonaniu systemu rurociągów, co przewidziano na przełomie 2022 i 2023 roku.
Koszt wszystkich wodociągowych robót prowadzonych z dofinansowaniem z FS sięgnie 40 mln zł. W ramach tego przedsięwzięcia zaplanowano wykonanie także m.in. zbiorników wody i dodatkowego wodociągu w Sułkowie (te prace mają ruszyć w drugiej połowie tego roku) oraz 9 km wodociągu Kokotów – Węgrzce Wielkie (początek prac – wiosna 2021).
Wieliczka ma dziś dwie studnie głębinowe o średniej wydajności (w Małej Wsi i Węgrzcach Wielkich), a ponad połowa wody, z której korzystają mieszkańcy gminy, płynie z ujęć krakowskich.
Nowa infrastruktura da gwarancję pełnego pokrycia zapotrzebowania na wodę w Wieliczce oraz północnej części gminy przez 20 lat. Natomiast południowa część gminy będzie nadal zasilana w wodę z ujęć krakowskich.
- Zatrzymanie burmistrza przez CBA. Niepołomice w szoku
- Obwodnica Podłęża będzie dużo droższa i po terminie
- Powiat wielicki. Gminy pod ścianą. Opłaty za śmieci ostro w górę
- Wieliczka. Są razem od pół wieku. Otrzymali złote medale [ZDJĘCIA]
- Występy małych regionalistów oglądały tłumy! Zabrakło miejsc
- Wieliczka. Ogromny Park pod Baranem za ponad 6,6 mln zł. Rusza budowa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?