MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka wybuduje nowe ujęcia wody. Studnie zabezpieczą miasto i północ gminy

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Wizualizacja nowej infrastruktury budowanej na osiedlu Bogucice w Wieliczce
Wizualizacja nowej infrastruktury budowanej na osiedlu Bogucice w Wieliczce materiały UMiG Wieliczka
Cztery studnie głębinowe powstaną na miejskim osiedlu Bogucice. Inwestycja pochłonie blisko 1,5 mln zł. Prace potrwają dziesięć miesięcy. Nowe ujęcia będą częścią ogromnej infrastruktury wodociągowej budowanej na granicy Wieliczki i Krakowa w ramach Funduszu Spójności.

FLESZ - Czy czeka nas największa susza od 100 lat?

Umowa na budowę studni głębinowych zostanie podpisana 30 kwietnia. Kilka dni później wykonawca prac wejdzie na plac budowy.

- Powstaną dwie studnie do głębokości 170 m i dwie do głębokości 60 m. Zakres prac obejmie m.in. roboty wiertnicze i opracowanie dokumentacji hydrogeologicznej z ustaleniem zasobów ujęć, a także nadzór geologiczny nad inwestycją – podaje wielicki Zakład Gospodarki Komunalnej, który prowadzi wodociągową część projektu, dotowanego z Funduszu Spójności.

Obiekty będą budowane w rejonie ulic Winnickiej i Boguckiej, gdzie znajdują się tereny - zasoby trzeciorzędowe, tzw. piaski bogucickie - bogate w dobrą wodę. Jedno ujęcie powstanie przy Stacji Uzdatniania Wody (SUW), a pozostałe na innych działkach odległych od siebie o kilkaset metrów, by studnie nie „podbierały” sobie nawzajem wody.

- Jaka będzie wydajność poszczególnych studni okaże się po ich budowie i pomiarach. Natomiast cała infrastruktura: nowe wielickie ujęcia i Stacja Uzdatniania Wody oraz studnie głębinowe znajdujące się w Bieżanowie, które także zostaną włączone do „systemu”, będzie mieć wydajność 360 metrów sześc. na godzinę (2 mln m sześć. Rocznie – red.) - powiedział nam Bogdan Sowa, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Wieliczce.

Studnie mają być gotowe na początku przyszłego roku, ale do mieszkańców woda popłynie z nich dopiero po zakończeniu budowy SUW – powstającej od jesieni 2018 roku w sąsiedztwie stacji PKP Wieliczka – Bogucice - oraz wykonaniu systemu rurociągów, co przewidziano na przełomie 2022 i 2023 roku.

Koszt wszystkich wodociągowych robót prowadzonych z dofinansowaniem z FS sięgnie 40 mln zł. W ramach tego przedsięwzięcia zaplanowano wykonanie także m.in. zbiorników wody i dodatkowego wodociągu w Sułkowie (te prace mają ruszyć w drugiej połowie tego roku) oraz 9 km wodociągu Kokotów – Węgrzce Wielkie (początek prac – wiosna 2021).

Wieliczka ma dziś dwie studnie głębinowe o średniej wydajności (w Małej Wsi i Węgrzcach Wielkich), a ponad połowa wody, z której korzystają mieszkańcy gminy, płynie z ujęć krakowskich.

Nowa infrastruktura da gwarancję pełnego pokrycia zapotrzebowania na wodę w Wieliczce oraz północnej części gminy przez 20 lat. Natomiast południowa część gminy będzie nadal zasilana w wodę z ujęć krakowskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski