Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Wystawa wystrzałowa

Jolanta Białek
Zgromadzone na wystawie eksponaty pochodzą z 18 kopalń i muzeów z całej Polski
Zgromadzone na wystawie eksponaty pochodzą z 18 kopalń i muzeów z całej Polski fot. Jolanta Białek
W ekspozycji muzeum w kopalni pokazano „Podziemne wybuchy”. Jest tam wszystko, co związane z górnictwem strzałowym.

W komorze zgaszono światła, a potem huknęło... - tak otwarto wystawę „Podziemne wybuchy. Technika strzałowa w górnictwie” w ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich na III poziomie Kopalni Soli. A chwilę potem twórcy prezentacji otrzymali tabliczki z napisem „Ostrzeżenie! Wystawa wystrzałowa”.

- Tytuł „Podziemne wybuchy” brzmi nie tyle groźnie, co ciekawie. Myślę, że są tu osoby, które właśnie tytuł sprowokował do odwiedzenia wystawy - stwierdził dyrektor muzeum, prof. Antoni Jodłowski, podczas wczorajszego wernisażu.

Przygoda ludzkości z materiałami wybuchowymi sięga IX wieku, kiedy w Chinach wynaleziono proch czarny. Na kolejny przełom w tym względzie trzeba było czekać do końca XIX wieku, gdy Alfred Nobel wynalazł dynamit.

- W XVII wieku proch zaczęto wykorzystywać w górnictwie. W wielickiej kopalni stosowano technikę strzałową podczas wydobywania soli od końca XIX wieku do roku 1964, kiedy zakończono tu eksploatację soli kamiennej. Potem korzystano z tej techniki już tylko podczas prac w niezabytkowej części kopalni, a ostatni „podziemny wybuch” w Wieliczce miał miejsce w 2005 roku - opowiadał Józef Charkot, który wraz z Danutą Krzysztofek stworzył „wybuchową wystawę”.

W podziemiach zgromadzono m.in. różnego rodzaju sprzęt niezbędny do wykonania otworów strzałowych oraz rozmaite materiały wybuchowe. Dopełnieniem wystawy, nad którą patronat medialny objął „Dziennik Polski”, są archiwalne i współczesne zdjęcia oraz filmy ilustrujące proces prowadzenia prac strzelniczych w kopalniach.

Muzeum zorganizuje wkrótce promocyjne - za 9 zł, zwiedzanie nowej wystawy i swej podziemnej ekspozycji. Informacje o tym pojawią się na www.muzeum.wieliczka.pl.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski