Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka zyska inhalatorium

Jolanta Białek
Tężnia solankowa kusi i wyglądem, i mikroklimatem. Od wiosny odwiedziło ją prawie 150 tysięcy osób
Tężnia solankowa kusi i wyglądem, i mikroklimatem. Od wiosny odwiedziło ją prawie 150 tysięcy osób Fot. Rafał Stachurski
Zdrowie. Otwarta przed rokiem tężnia zdała egzamin. Kopalnia planuje rozbudowę obiektu.

Największa w południowej Polsce tężnia solankowa, którą wielicka Kopalni Soli otwarła w parku św. Kingi pod koniec ubiegłego roku, przypadła do gustu wszystkim: turystom, kuracjuszom i mieszkańcom. W ostatnich ośmiu miesiącach - od połowy marca, kiedy obiekt wznowił działalność po zimowej przerwie - tężnię odwiedziło blisko 150 tys. osób. - Oznacza to, że z dobrodziejstw solnego aerozolu korzystało dziennie średnio 620 osób - wylicza Kajetan d’Obyrn, prezes zarządu Kopalni Soli w Wieliczce.

Wpisała się w miasto

Tężnię bardzo polubili mieszkańcy Wieliczki i okolic, którzy przychodzą tam nie tylko w celach leczniczych, ale i rekreacyjnych. Zachwyt nad urodą miejsca jest powszechny. Nie dość, że tężnia przypomina mały warowny zamek - z wysoką na 22,5 metra wieżą widokową, to jeszcze otocza ją urokliwy park, w którym jest od początku mała fontanna, a kilka miesięcy temu w rejonie zdrowotnej budowli przybyły jeszcze nietypowe rzeźby.

Wśród wieliczan są nawet tacy, którzy odwiedzają solankowy obiekt... codziennie. Bo tężnia i jej otoczenie tak ich urzekło - niezależnie od właściwości leczniczych obiektu - że nie mogą się już objeść bez wizyt w kopalnianym parku.

Według statystyk: wśród 150 tys. gości tężni, mieszkańcy gminy Wieliczka stanowili aż 17 proc. Do lokalnej popularności oryginalnej budowli, której mikroklimat jest dobrodziejstwem dla dróg oddechowych, przyczyniły się na pewno promocyjne ceny biletów dla wieliczan. Na podstawie porozumienia Kopalni Soli z władzami miasta, mieszkańcy gminy płacą za wejście do tężni tylko 2 zł od osoby (normalna cena to 9 zł). Aby zakupić promocyjny bilet trzeba potwierdzić miejsce zamieszkania odpowiednim dokumentem (dowodem osobistym lub szkolną legitymacją). Jedna osoba może kupić dziennie jedną promocyjną wejściówkę, koniecznie tuż przed wejściem do obiektu, bo biletów za 2 złote nie można nabyć z wyprzedzeniem.

Lekarstwo na smog

Powietrze w wielickiej tężni nasycone jest solnym aerozolem, który ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych, łagodzi stany zapalne. Spływająca po gałązkach tarniny solanka działa kojąco na nasz układ oddechowy.

- Problem zanieczyszczenia powietrza będzie powracał tegoroczną jesienią i zimą. Zamiast czekać na poprawę jakości powietrza, warto wziąć zdrowie we własne ręce i udać się do tężni - zachęcają pracownicy Biura Prasowego wielickiej kopalni.

Dodają, że badania chemiczne potwierdzają, iż w tężni jest wysokie stężenie cennego solnego aerozolu. - Jest ono 18-krotnie wyższe niż w innym punkcie badawczym, usytuowanym kilkaset metrów od solankowej budowli. Zauważalny jest również korzystny wpływ tężni na jakość powietrza w okolicy - informują.

Poszerzą ofertę

W przyszłym roku Kopalnia Soli zamierza rozwijać ofertę związaną z wykorzystaniem solanki. - Planujemy m.in. budowę inhalatorium na parterze wieży tężni - zapowiada Kajetan d’Obyrn.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski