Wielka Brytania: Theresa May w opałach. Dymisje w rządzie,...

Wielka Brytania: Theresa May w opałach. Dymisje w rządzie, problemy z Brexitem

Sam Coates, wideo: Press Association/x-news

Polska

Aktualizacja:

Polska

Brytyjska premier Theresa May ma do czynienia z rebelią z dwóch stron. Atakuje ją nie tylko opozycja, co można uznać za jak najbardziej normalne, ale także coraz większa grupa polityków z jej ugrupowania. W cieniu wojny o Brexit trwa zażarta walka o władzę. Nie wyklucza się nawet dymisji samej premier.
W związku z zaproponowanym przez Theresę May scenariuszem Brexitu, torysi wyznaczają „linie bojowe”. Tymczasem prezydent USA stwierdził, że Wielka Brytania znajduje się w stanie „zamieszania”.

Theresa May zarządziła drugie już posiedzenie wyjazdowe swojego gabinetu. Wszystko po to, aby zjednoczyć jego członków wokół jej własnych propozycji w kwestii Brexitu.

Kilka dni temu brytyjską premier spotkał dotkliwy cios - dwóch ważnych ministrów jej rządu podało się do dymisji.
Chodzi o ministra spraw zagranicznych Borisa Johnsona i ministra ds. Brexitu Davida Davisa. Do ich rezygnacji dochodzi w momencie coraz bardziej widocznych, zaciekłych podziałów wśród torysowskich zwolenników Brexitu. Wiążą się one z zaproponowanym przez nią scenariuszem ostatecznego wyjścia kraju z Unii Europejskiej.

To nie wszystko. Dodatkowym ciosem okazała się wypowiedź Donalda Trumpa, który stwierdził, że podczas zaczynającej się dziś jego trzydniowej wizyty w Wielkiej Brytanii, chciałby porozmawiać ze swoim „przyjacielem” Borisem Johnsonem. Dodał też, że Wielka Brytania znajduje się w stanie „chaosu”. We wtorek wieczorem drużynę brytyjskiej premier otwarcie skrytykował Stewart Jackson, były konserwatywny deputowany i zarazem były szef kancelarii Davisa. Nawiązując do słynnego przeboju The Eagles oświadczył on, że główny doradca May ds. europejskich Oliver Robbins pragnie Brexitu w stylu „Hotel California”. - Wielka Brytania wymeldowuje się z hotelu, ale nigdy nie wyprowadza. Zaatakował również dyrektora ds. komunikacji Theresy May, Robbiego Gibba twierdząc, że w istocie chce on doprowadzić tylko do namiastki Brexitu.
Na 23 lipca premier Theresa May zarządziła drugie wyjazdowe posiedzenie swojego gabinetu w sprawie scenariusza Brexitu
Jackson miał wyrazić oburzenie postawą Robbinsa i Gibba tuż po tym, gdy dowiedział się, że nie zostanie doradca nowego ministra ds. Brexitu, Dominica Raaba. Mamy do czynienia z najgłębszym konfliktem wewnętrznym wśród torysów od czasu referendum w sprawie wyjścia z UE. Wyciekłe do mediów zamieszczane uprzednio na WhatsApp wiadomości tekstowe [autorstwa uczestników sporu] wskazują na niezadowolenie ze stanowiska May.

Gdy David Davis podał się do dymisji, konserwatywny deputowany Laurence Robertson oświadczył - Pochlebcy i karierowicze będą skupiać się wokół premier i jej stanowiska, a w tym czasie my pozostali będziemy walczyć o przyszłość naszego kraju. [Tędy właśnie] przebiegać będą linie bojowe.

Brytyjskiej scenie politycznej daleko do równowagi.

Torysowski deputowany Andrew Bridgen oświadczył, że złożył na ręce przewodniczącego Komitetu 1922 - zrzesza on szeregowych członków Partii Konserwatywnej tzw. backbanchers - wniosek o udzielenie wotum nieufności wobec Theresy May. Niektórzy zwolennicy Brexitu twierdzą, że jeśli premier nie zmieni kierunku postępowania, podobne wnioski może złożyć też 48 innych posłów - 15 proc reprezentacji ugrupowania w Izbie Gmin. Wówczas według statutu partii wniosek musi zostać poddany głosowaniu. W chwili obecnej nie wiadomo jednak, czy do tego dojdzie.

Theresa May zarządziła, że drugie posiedzenie wyjazdowe gabinetu odbędzie 23 lipca w Newcastle. Rząd będzie omawiać kluczowy etap negocjacji w sprawie Brexitu. Później jednak jedno ze źródeł rządowych poinformowało, że spotkanie nie ma stanowić kontynuacji omawiania planów Brexitu, jakie przedstawiono w ubiegłym tygodniu podczas [pierwszego] posiedzenia [wyjazdowego] w wiejskiej rezydencji brytyjskich premierów Chequers.
1 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo