MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielka dotacja na kolektory

GM
Wszystko wskazuje na to, że Andrychów będzie pierwszą gminą w powiecie wadowickim, w której do 2015 kompleksowo rozwiązany zostanie problem kanalizacji. Wszystko dzięki olbrzymiej - wynoszącej 43 mln zł - unijnej dotacji na ten cel.

W ostatnich latach gminy nadrabiają kanalizacyjne zaległości, ale nie wszystkie zdążą na czas. Fot. Mirosław Gawęda

ANDRYCHÓW. Do końca 2015 roku gmina będzie skanalizowana w 95 proc.

To poniekąd historyczny moment, ponieważ tak wielka dotacja na jedną w zasadzie inwestycję po raz pierwszy trafi do Andrychowa. Starania o pieniądze kierownictwo Zakładu Wodociągów i Kanalizacji czyniło już od kilku lat, a we wtorek formalności stało się zadość.

W Rzykach odbyła się specjalna konferencja, podczas której wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski i burmistrz Andrychowa Tomasz Żak podpisali umowę w tej sprawie.

Jak informują władze Andrychowa, dzięki dotacji do końca 2015 roku w gminie Andrychów wybudowanych zostanie aż 86 kilometrów nowych kolektorów ściekowych. Do sieci kanalizacyjnej uda się podłączyć 1,1 tys. posesji.

Po zakończeniu inwestycji, gmina Andrychów będzie skanalizowana w 95 proc. Pozostałe 5 proc. to głównie tereny, gdzie nie ma możliwości budowy sieci kanalizacyjnej m.in. z powodu ukształtowania terenu.

Dodajmy, że pierwszy etap rozbudowy sieci kanalizacyjnej w gminie Andrychów już został rozpoczęty kilka miesięcy temu. Trzyletni kontrakt opiewa na 17 mln zł, a realizuje go firma Energopol Południe. Obecnie roboty trwają w Roczynach i Targanicach.

Dyrektywa unijna wymusza na gminach skanalizowanie ich terenów co najmniej w 95 proc. do końca 2015 roku właśnie.

Gorzej sytuacja wygląda w innych gminach powiatu wadowickiego. Przykładowo, w gminie Kalwaria jest obecnie zaledwie 7 km kolektorów ściekowych, a w gminie Wieprz - w ogóle nie rozpoczęto budowy kanalizacji. Póki co te gminy nie mają pieniędzy na budowę kanalizacji.

Jeśli samorządy nie zdążą z budową kanalizacji przed końcem 2015 rokiem, zgodnie z dyrektywą UE za brak kanalizacji od 1 stycznia 2016 będą płacić kary liczone według liczby gospodarstw domowych niepodłączonych do kanalizacji.

(GM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski