Wielka forma Jarząbka

Andrzej Stanowski
Skoki narciarskie. W Villach rozegrano pierwsze w tym sezonie konkursy FIS Cup. Znakomicie spisał się debiutant, 15-letni Dawid Jarząbek z TS Wisły Zakopane, który w sobotę był piąty, a w niedzielę stanął na podium zajmując trzecią lokatę. Oba konkursy wygrał Austriak Clemens Aigner.

Do tego w sobotnich zawodach drugą lokatę wywalczył Łukasz Podżorski z KS Wisła z Wisły, a w finałowej 30-tce było jeszcze czterech podopiecznych Roberta Matei, w tym na 14. miejscu Krzysztof Leja, a na 21. Andrzej Stękała: obaj AZS Zakopane.

W niedzielę rewelacyjnie skakał Jarząbek, który po pierwszej serii (skok 93,5 m) był piąty, ale w finale poszybował o 2,5 metra dalej i przesunął się na trzecie miejsce. Na 4. lokacie znalazł się Andrzej Stękała, a w finale było jeszcze pięciu Polaków.

Zakopiańczyk Krzysztof Leja zajął 22. miejsce. W klasyfikacji generalnej FIS Cup Podżorski jest 3., a Jarząbek 4.

15-letniego Jarząbka z Leszczyn k. Białego Dunajca do skakania wciągnął ojciec Józef, który jest trenerem w TS Wisła Zakopane. Dawid skacze od szóstego roku życia, a do tej pory jego największym sukcesem było zdobycie złotego medalu w mistrzostwach świata dzieci w Hinterzarten (2012 r.).

Do tego minionej zimy triumfował we wszystkich pięciu zawodach z cyklu Lotos Cup i wygrał klasyfikację generalną.

W austriackich Villach skakały też kobiety. Oba konkursy wygrała Katharina Althaus z Niemiec, a dwa razy punktowała 18-letnia Magdalena Pałasz z UKS Sołtysianie Stare Bystre – była 13. i 18. Joanna Szwab z KS Chochołów zajmowała 33. i 37. miejsce.