Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka Gala plebiscytu Hipokrates Małopolski 2018 odbędzie się na najważniejszej scenie teatralnej Krakowa i naszego regionu

Janusz Michalczak
Wielka Gala plebiscytu Hipokrates Małopolski 2018 odbędzie się na najważniejszej scenie teatralnej Krakowa i naszego regionu - Teatru Słowackiego.
Wielka Gala plebiscytu Hipokrates Małopolski 2018 odbędzie się na najważniejszej scenie teatralnej Krakowa i naszego regionu - Teatru Słowackiego.
Trudno o piękniejszą i bardziej symboliczną scenerię niż Teatr im. Juliusza Słowackiego dla tegorocznego finału plebiscytu Hipokrates Małopolski 2018, w którym Czytelnicy wybierają najlepszych - lekarzy, pielęgniarki, farmaceutów, przychodnie i szpitale w regionie.

Scenerię symboliczną, gdyż finał plebiscytu przypada w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, które zbiega się z jubileuszem 125-lecia Teatru im. Juliusza Słowackiego, jednej z najważniejszych polskich narodowych scen. Ten wyjątkowy obiekt powstał jeszcze w czasach rozbiorów i od samego początku odgrywał ogromną rolę w dziele budzenia patriotycznego ducha. Na teatralnej scenie wystawiano najważniejsze spektakle, występowali tutaj najwybitniejsi artyści swoich epok.

,,Kraków narodowej sztuce”

- To właśnie w tym wspaniałym miejscu odbyły się prapremiery wybitnych dzieł Stanisława Wyspiańskiego, między innymi Wesela (1901) i Wyzwolenia (1903), które są jednymi z najważniejszych wydarzeń w dziejach polskiej kultury - przypomina Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego. - Tutaj też doszło do pierwszych wystawień największych utworów polskiego romantyzmu: Kordiana, Dziadów i Nie-Boskiej komedii. Na naszej scenie debiutował najwybitniejszy przedstawiciel polskiej awangardy XX wieku - Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy).

Teatr, którego fronton zdobi napis ,,Kraków narodowej sztuce”, wpisał się od początku w obywatelskie i narodowe powinności. Niewielu krakowian ma świadomość, że właśnie w tym wspaniałym miejscu rozgrywały się historyczne wydarzenia. Dyrektor Krzysztof Głuchowski przypomina, że szable i stare powstańcze pałasze, które znajdowały się na wyposażeniu teatralnej zbrojowni, dały początek uzbrojeniu formujących się Legionów Polskich.

To właśnie tutaj w listopadzie 1916 roku, po wydaniu przez cesarzy Austro-Węgier i Niemiec aktu zapowiadającego powstanie niepodległej Polski, Józef Piłsudski świętował wraz z przedstawicielami społeczności Krakowa powrót Rzeczypospolitej na mapę Europy. Od początku Teatr im. Juliusza Słowackiego stanowił przestrzeń wolności, udawały się w nim bowiem przedsięwzięcia trudne, będące prawdziwymi wyzwaniami.

Dziś to doświadczenie kontynuowane jest przez następców wybitnych dyrektorów Teatru im. Juliusza Słowackiego: Tadeusza Pawlikowskiego, Józefa Kotarbińskiego, Ludwika Solskiego, Teofila Trzcińskiego, Bronisława Dąbrowskiego czy Juliusza Osterwę.

- Właśnie po to jest scena, by szukać dialogu ponad podziałami, gdyż teatr to emanacja wolności - podkreśla z naciskiem Krzysztof Głuchowski. - Miejsce zobowiązujące do tolerancji, myśli i bezkompromisowej rozmowy. Zawsze w duchu pojednania, z szacunkiem i wolą zrozumienia, których tak bardzo brak w naszej publicznej debacie.

Finałową galę poprzedzi odsłonięcie nowej kurtyny

Wielkość tej sceny, otwartej oficjalnie 21 października 1893 roku, wyraża również architektura samego budynku, który ma opinię jednego z najpiękniejszych w Europie. Projekt autorstwa krakowskiego architekta Jana Zawiejskiego, absolwenta wiedeńskiej Szkoły Politechnicznej, został wyłoniony w drodze konkursu. W Teatrze znajduje się wiele miejsc o ogromnej urodzie i znaczeniu. Trudno byłoby opisać wszystkie. Na szczególną uwagę zasługuje wspaniała kurtyna, dzieło malarza Henryka Siemiradzkiego, przedstawiająca w alegorycznej scenie postaci uosabiające między innymi muzy, uczucia oraz gatunki dramatyczne.

Finałowa Gala Plebiscytu Hipokrates Małopolski 2018 zbiegła się z wyjątkowym wydarzeniem, jakim będzie odsłonięcie w najbliższy wtorek, 9 października, nowej kurtyny wykonanej z inicjatywy dyrektora Krzysztofa Głuchowskiego.

- Jest to nasz wkład w dzieło upamiętnienia postaci i dorobku Stanisława Wyspiańskiego, który przyczynił się w wyjątkowy sposób do zbudowania pozycji tego teatru i teatru w ogóle - podkreśla Krzysztof Głuchowski. - Marzenie o tym, aby w teatrze znalazł się artefakt związany bezpośrednio z Wyspiańskim towarzyszyło mi od chwili objęcia tej sceny. Wyspiański, najwybitniejszy młodopolski artysta, wykonał na konkurs szkic kurtyny dla Teatru im. Juliusza Słowackiego, który szczęśliwie zachował się w Muzeum UJ w Collegium Maius. Nowa kurtyna będzie używana zamiennie z tą istniejącą od 124 lat, słynną kurtyną Henryka Siemiradzkiego. Realizacja tego marzenia stała się możliwa za sprawą materialnego wsparcia ze strony Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i zaangażowania prezesa MARR Jana Pamuły. Pracami malarskimi kierował Tadeusz Bystrzak, autor m.in. kopii „Pochodni Nerona”. Teatr, dodam przy tej okazji, wiele zawdzięcza samorządowi i marszałkowi województwa małopolskiego. To dzięki nim mogły być realizowane prace remontowe, a także nowa inwestycja, w tym budowa nowoczesnej, obrotowej sceny.

125-lecie Teatru im. Juliusza Słowackiego upamiętnił Narodowy Bank Polski, który wprowadził do obiegu srebrną monetę o nominale 10 złotych, na awersie której znajduje się popiersie Stanisława Wyspiańskiego i fragment kurtyny Henryka Siemiradzkiego, z kolei na rewersie mieści się wizerunek fasady gmachu Teatru. Wyjątkowa moneta o owalnym kształcie została oficjalnie zaprezentowana podczas jubileuszowej gali 14 września br. przez prezesa NBP prof. Adama Glapińskiiego i dyrektor krakowskiego oddziału NBP Katarzynę Basiak-Gałę, stanowiąc wyjątkowy akcent programu, w trakcie którego zaprezentowane zostały między innymi najnowsze plany repertuarowe Teatru.

- Motto do naszych działań stanowią słowa Stanisława Wyspiańskiego z dramatu Wyzwolenie: ,,Musimy zrobić coś, co by od nas zależało, zważywszy, że dzieje się tak dużo, co nie zależy od nikogo” - akcentuje Krzysztof Głuchowski.

Łatwo rozumieć, że w sezonie 2018/2019 przedsięwzięcia artystyczne Teatru koncentrować się będą właśnie na tym wybitnym twórcy. Zespół określa swoje plany, zróżnicowane pod względem twórczym, na które składać się będą działania teatralne, muzyka, ruch, dramat, baśń, koncert, performance i instalacje, jako ,,kumulację wydarzeń związanych z Wyspiańskim”.

- Ten całoroczny festiwal poświęcony jest człowiekowi, który swoją wizją i niezwykłą siłą ducha pokonywał niemoc i obojętność świata - podkreślają artyści, wyrażając nadzieję, że w nowym repertuarze za sprawą spotkania z Wyspiańskim, którego twórczość jest wciąż aktualna, każdy znajdzie coś dla siebie.

Specjalne zaproszenie i program dla Laureatów

Na listopadową Galę w Teatrze im. Juliusza Słowackiego zostaną zaproszeni wszyscy laureaci plebiscytu Hipokrates Małopolski 2018. Nagrody wręczą: prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki oraz redaktorzy naczelni Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego, a także przedstawiciele patronów plebiscytu: Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie.

Po gali wszyscy uczestnicy zostaną zaproszeni na specjalny spektakl poetycko-muzyczny ,,„Wesoły jestem i śmieję się do łez” na podstawie wierszy i listów Stanisława Wyspiańskiego, będący obrazem zmagania się z zaściankową mentalnością Krakowa, pełną spraw małych i z dzisiejszej perspektywy zabawnych.

Więcej informacji i aktualne wyniki plebiscytu można sprawdzić w internecie na stronie www.gazetakrakowska.pl/hipokrates lub www.dziennikpolski24.pl/hipokrates.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielka Gala plebiscytu Hipokrates Małopolski 2018 odbędzie się na najważniejszej scenie teatralnej Krakowa i naszego regionu - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski