Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka inwestycja w tarnowskich Azotach. Skorzystają mieszkańcy

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Nowa instalacja pozwoli na obniżenie stężenia tlenków azotu i dwutlenku siarki w spalinach oraz zmniejszenie emisji pyłów
Nowa instalacja pozwoli na obniżenie stężenia tlenków azotu i dwutlenku siarki w spalinach oraz zmniejszenie emisji pyłów archiwum
Powietrze nad Tarnowem będzie czystsze dzięki modernizacji elektrociepłowni w Mościcach. Inwestycja pochłonie 90 mln zł

Dzięki wielkiej inwestycji realizowanej w Zakładach Azotowych zdecydowanie poprawi się jakość powietrza w Tarnowie i okolicach. Kosztem kilkudziesięciu milionów złotych montowane są dwie nowe instalacje: odazotowania oraz odsiarczania spalin.

Po ich uruchomieniu ilość szkodliwych substancji wydostających się z kominów giganta w Mościcach zostanie znacznie zredukowana.

Dworzec autobusowy w Tarnowie

Zobacz jak wyglądał Tarnów przed laty! [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Trują, ale w... normie

Azoty to największy truciciel w regionie. W skali roku zakłady emitują ponad milion ton dwutlenku węgla, około 6 tys. ton tlenku azotu i ponad 3 tys. ton dwutlenku siarki.

Przez kominy w Mościcach do atmosfery wydostaje się rocznie również ok. 300 ton pyłów oraz liczone w mniejszych ilościach związki amoniaku, tlenku węgla, kwasu siarkowego czy metanu.

- Liczby te może i robią wrażenia, ale wszystko odbywa się w granicach, które zostały ustalone dla zakładów przez marszałka województwa w tzw. pozwoleniach zintegrowanych. Fabryka dotrzymuje warunków i nie przekracza wyznaczonych jej norm - mówi Krystyna Gołębiowska, kierownik tarnowskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Inspektorzy WIOŚ przynajmniej raz w roku przeprowadzają w zakładach kontrole planowe.

- Do tego dochodzą również doraźne wizyty kontrolne w fabryce związane np z awariami, które Azoty mają obowiązek zawsze nam zgłaszać oraz interwencyjne, po sygnałach zgłaszanych nam przez mieszkańców - dodaje Krystyna Gołębiowska.

Spaliny na... nawóz

Współfinansowany z funduszy norweskich projekt, który realizują właśnie Azoty umożliwi zakładowej elektrociepłowni redukcję emisji dwutlenku siarki o przeszło 1500 ton na rok, a tlenku azotu o przeszło 500 ton w skali roku. Spółka, dzięki nowej instalacji, nie tylko ograniczy emisję szkodliwych substancji, a przy okazji zyska cenny nawóz dzięki zastosowanej metodzie odsiarczania spalin.

- Produktem procesu technologicznego będzie siarczan magnezu, który znajduje zastosowanie m.in. w rolnictwie. Pozwoli to spółce na wykorzystanie współdziałania między obszarem energetyki, a produkcją nawozową - tłumaczy Wiesław Kozioł, zastępca dyrektora Departamentu Korporacyjnego Strategii i Rozwoju Grupy Azoty S.A.

Instalacje mają być gotowe w tym roku. Ich budowa związana jest z wymaganiami dostosowania przemysłowych obiektów energetycznych do standardów emisji określonych rozporządzeniem ministra środowiska z 2014 r.

W Azotach obniżona zostanie nie tylko emisja dwutlenku siarki i tlenków azotu, ale i szkodliwych dla zdrowia pyłów.

Instalacje na finiszu

To nie jedyna duża inwestycja w Zakładach Azotowych.

Finalizowane są właśnie prace przy budowie nowoczesnej wytwórni tworzywa sztucznego poliamid 6 (kosztowała ponad 300 mln zł) oraz drugiej instalacji granulacji mechanicznej nawozów, kosztującej około 150 mln zł.

Po uruchomieniu nowych linii produkcyjnych zatrudnienie w największej tarnowskiej firmie znajdzie dodatkowo ponad sto osób.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 3

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto
>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielka inwestycja w tarnowskich Azotach. Skorzystają mieszkańcy - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski