Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka korporacja, czy mała rodzinna firma?

Dorota Dejmek
Praca. Odpowiadajmy na wszystkie oferty zatrudnienia, których wymagania spełniamy

Choć nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepiej pracuje się w ogromnej korporacji, czy też w małej firmie, każda z tych możliwości niesie z sobą pewne konsekwencje.

Warto więc przed przystąpieniem do poszukiwań przemyśleć, co preferujemy, jakiego charakteru pracę chcemy wykonywać i w jakim otoczeniu, a także jakie są nasze cele zawodowe na bliższą oraz dalszą przyszłość. Dlatego podczas odpowiadania na ogłoszenia pracodawców należy pamiętać, że zawężenie grupy potencjalnych odbiorców CV już na tym etapie może ograniczyć nasze plany zawodowe na przyszłość.

- Zawsze doradzam kandydatom, by nie ograniczali się tylko do wyboru ofert z klucza "korporacja lub mała firma"- komentuje Monika Styczyńska, ekspert agencji zatrudnienia Manpower. - Powinni odpowiadać na wszystkie oferty, których wymagania spełniają, niezależnie od tego, czy zamieszczającym je pracodawcą jest wielkim, czy też małym graczem na rynku.

W praktyce to, jak będzie się nam pracowało zależy często nie tyle od skali przedsiębiorstwa, ale od jego kultury organizacyjnej, specyfiki firmy i zespołu. W konsekwencji praca w wielkiej korporacji może czasem oferować bardziej rodzinną atmosferę niż praca w małej, kilkuosobowej firmie - i odwrotnie. Praca w rodzinnej firmie może przebiegać według dużo ściślej wytyczonych procesów i wymogów niż w największej korporacji. Również nie zawsze jest regułą różnica w wysokości zarobków.

W korporacji bardziej prawdopodobne jest, że będziemy odpowiadać za pewien wycinek działań, a praca w małej firmie częściej wiąże się z odpowiedzialnością za całość danego procesu. Czas spędzony w korporacji będzie zwykle w większym stopniu powiązany z koniecznością obszernego raportowania. Z drugiej jednak strony korporacje, ze względu na zaplecze finansowe, będą częściej miały dostęp do najnowszych technologii i systemów, które ułatwią nam pracę, a także pozwolą rozwijać posiadane umiejętności, podczas gdy mała firma wiele procesów organizuje w sposób tradycyjny, manualny.

Duża struktura przedsiębiorstwa to także możliwość dynamicznej ścieżki kariery zawodowej i zmiany stanowiska. Niewielka rodzinna spółka może ograniczać możliwość rozwoju. Pamiętajmy jednak, że rozwój to nie tylko zmiana stanowiska, a często po prostu samodzielność i odpowiedzialność za wykonywane obowiązki, a także nowe wyzwania. W korporacji możemy spędzić wiele czasu na poznawaniu wszystkich pracowników, a często i tak, z racji skali przedsiębiorstwa, pozostaniemy w dużym stopniu anonimowi. W małej firmie potrzebujemy kilku dni, aby poznać się z każdym i wiedzieć, z kim będziemy współpracować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski