Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka mobilizacja dla kęczanina Michała Przydacza i innych potrzebujących przeszczepu szpiku

Monika Pawłowska
Michał i jego żona Helen, liczą na odzew
Michał i jego żona Helen, liczą na odzew Archiwum prywatne
Rozniesiono tysiące ulotek, porozklejano plakaty, zaangażowano szkoły, przedszkola i urzędy, by akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku „wypaliła”. Teraz wszystko w naszych rękach a właściwie... policzkach, bo z nich pobiera się wymaz. „Dzień Dawcy Szpiku dla Michała i Innych” w sobotę 17 listopada i dzień później.

Pochodzący z Kęt 28-letni Michał Przydacz, razem z żoną Helen mieszka w Londynie, gdzie studiuje i pracuje. W kwietniu dowiedział się, że ma chłoniaka Hodgkina w bardzo zaawansowanej formie. Nowotwór zaczął dawać już przerzuty. Trzy cykle chemioterapii okazały się nieskuteczne. Pan Michał przygotowywany jest do tzw. autoprzeszczepu szpiku. Gdyby miało się nie udać, potrzebny będzie przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego, bo niestety młodszy brat pana Michała nie jest jego bratem genetycznym.

Rodzina i przyjaciele kęczanina mieszkającego w Londynie, wspólnie z fundacją DKMS, zainicjowali akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku.

Szczegółowe informacje dotyczące rejestracji dla potencjalnych dawców szpiku

W sobotę 17 listopada rejestracja będzie prowadzona: w godz. 9 do 21 w galerii Sfera w Bielsku-Białej, od godz. 9 do 16 w Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach i od godz. 10 do 14 w NZOZ Medican w Andrychowie.

W niedzielę 18 listopada od godz. 9 do 14 w kościele pw. św. Małgorzaty i św. Katarzyny w Kętach, a od godz. 9 do 15 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach.

Do akcji dołączył oświęcimski „Konar”. W sobotę 17 listopada od godz. 10 do 16 w Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Konarskiego 24 w Oświęcimiu, będzie otwarty punkt rejestracji potencjalnego dawcy szpiku i zorganizowany punkt pobrań.

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Należy pamiętać, by mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Z potencjalnym dawcą przeprowadza się wstępny wywiad medyczny, a następnie wypełnia formularz z danymi osobowymi. Ostatnim krokiem jest pobranie wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Potem już tylko pozostaje czekać czy jest zgodność antygenowa. Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wielka mobilizacja dla kęczanina Michała Przydacza i innych potrzebujących przeszczepu szpiku - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski